نهمین شماره «سینما-چشم»، ویژه «نقد فیلم در عصر اینترنت» منتشر شد

1

شماره نهم سینما-چشم که متاسفانه به دلیل مشکلات مالی، خیلی دیرتر از موعد مقرر منتشر می شود، اختصاص به وضعیت نقد فیلم در عصر اینترنت و شبکه های اجتماعی آنلاین دارد.

آیا می توان گفت که نقد فیلم اکنون دچار بحران شده است؟ آیا موجودیت نقد فیلم در عصر اینترنت، واقعاً به خطر افتاده؟ آیا در عصر روزنامه نگاری آنلاین و زوال تدریجی نشریات چاپی، هنوز جایی برای منتقدان حرفه ای هست؟ گسترش اینترنت و توسعۀ تکنولوژی دیجیتال و رسانه های آنلاین، چه تاثیری بر حرفه ای به نام نقد فیلم گذاشته است؟

قطعا پاسخ دادن به این پرسش ها، کار آسانی نیست و نیاز به بررسی و تحلیل های مفصل، همه جانبه و دقیق دارد. به همین دلیل نظر به اهمیت این موضوع،  سینما-چشم تصمیم گرفت، شمارۀ ویژه ای را به آن اختصاص دهد.  اگرچه در غرب، تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته و کتاب ها و مقالات بسیاری حول این موضوع منتشر شده. همچنین روزی نیست که سمینار یا میزگرد و یا کنفرانسی دانشگاهی پیرامون تحولات نقد فیلم از گذشته تا امروز و نقش اینترنت در این تحول برگزار نشود. به علاوه چند نشریۀ سینمایی از جمله سایت اند ساوند و سینه است نیز ضرورت پرداختن به این موضوع را دریافته و شماره های ویژه ای در مورد آن منتشر کرده اند که ما برخی از مطالب نشریۀ سینه است پیرامون این موضوع و دیدگاه های منتقدان حرفه ای و قدیمی و منتقدان جوان اینترنتی را در این شماره آورده ایم. همچنین در قالب یک نظرخواهی، پرسش هایی را در این زمینه با طیف متفاوتی از منتقدان و نویسندگان سینمایی ایرانی (از نسل های مختلف) درمیان گذاشته و از آنها خواستیم دیدگاه ها و تجربه های خود از نوشتن در نشریات چاپی و رسانه های آنلاین و شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک  را با خوانندگان ما به اشتراک بگذارند.

سینما-چشم از همۀ دوستان منتقد و نویسنده ای که به دعوت ما پاسخ گفته و در این نظرخواهی شرکت کرده اند تشکر می کند. سپاس ویژه برای کوروش بیگ پور، گرافیست و صفحه آرای نشریه که از نخستین شماره، طراحی و صفحه آرایی نشریه را به عهده داشته و نیز سارا جوکار که از این شماره به عنوان ویراستار نشریه در کنار ما خواهد بود.

با نوشته ها و ترجمه هایی از:

محمد آقازاده، فرید اسماعیل پور، استیو اریکسن، نزهت بادی، مهرداد پارسا، تئودوروس پانایدس، چارلز تایلور، پرویز جاهد، شادی جوادی، میثاق جوادپور، محمد حقیقت، مایک د آنجلو، وازریک درساهاکیان، جاناتان رزنبام، دان سالیت، روبرت صافاریان، نیلوفر صمیمی، حسین عصاران، مازیار عطاریه، کیوان کثیریان، زاچ کمپبل، کلمان گرامینیس، اندرو گرنت، ادرین مارتین، آَدَم نیمن، حسن نیازی، وحید مرتضوی، جی هوبرمن، لی هیل و کتایون یوسفی.

طراحی و گرافیک: کوروش بیگ پور

ویراستار: سارا جوکار

یک نظر

  1. farzad در تاریخ

    با سلام من همزمان با سال نو میلادی بنا بر پیشنهاد سایت شما نشریه ی شماره ی 4 رو برای دریافت رایگان ثبت کردم اما همچنان چیزی بدستم نرسیده

لطفاً نظر خود را اضافه کنید