«آپارتمان بی» برنده بهترین فیلم جشنواره کپ اسپارطیل طنجه مراکش

0

جشنواره کپ اسپارطیل در شهر طنجه مراکش با اهدای جایزه بهترین فیلم به فیلم کوتاه «آپارتمان بی» ساخته ماریانا یوسف از برزیل به کار خود پایان داد.

به گفته پرویز جاهد، سردبیر سینما-چشم و رئیس هیئت داوران این جشنواره، این جایزه به خاطر نگاه انسانی و دردمندانه به تنهایی و اندوه آدم‌ها و ساختار روایی محکم «آپارتمان بی» به این فیلم داده شد.

جایزه ویژه هیت داوران این جشنواره نیز به فیلم کوتاه داستانی «آپارتمان سیزدهم» ساخته امیر غلامی از ایران تعلق گرفت. نگاه و تخیل شاعرانه، خلاقیت تصویری و فضاسازی سورئالیستی این فیلم، ویژگی هایی بود که داوران را تحت تاثیر قرار داد.

پرویز جاهد، محمد امین کرخی و عزالدین الوافی در نشست بزرگداشت کیارستمی.

همچنین از فیلم‌های «ساده‌ترین شکل عشق» ساخته کریستینا کاسینی از ایتالیا به خاطر پرداخت روایی غیرمتعارف، بیان شاعرانه و هم‌آمیزی خلاقانه واقعیت و خیال و فیلم «جایی دیگر» ساخته عثمان ناصری از مراکش به خاطر نگاه صادقانه و انسانی‌اش به وضعیت مهاجران و کیفیت تصویری بالایش نیز تقدیر به عمل آمد.

امسال یازده فیلم از کشورهای اسپانیا، لبنان، ایتالیا، مراکش، فرانسه، برزیل، فلسطین، صربستان، و ایران در در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند داستانی این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم «کپ اسپارطیل» مراکش شرکت داشت.

آپارتمان شماره ۱۳ برنده جایزه ویژه هئیت داوران

بزرگداشت عباس کیارستمی، یکی از برنامه های اصلی چهارمین جشنواره کپ اسپارطیل بود. در این برنامه، پرویز جاهد به همراه محمد الامین الکرخی ، منتقد فیلم و شاعر عراقی و عزالدین الوافی، نویسنده، شاعر و مورخ فیلم مراکشی دربارۀ کیارستمی و جایگاه او در سینمای معاصر جهان سخنرانی کردند.

محمد الامین الکرخی که به زبان فارسی تسلط دارد، به تازگی مجموعه اشعار «باد و برگ» از سروده‌های عباس کیارستمی را به عربی برگردانده که با عنوان «ربح و اوراق» در ایتالیا منتشر شده است. کرخی در این مراسم، تعدادی از اشعار کیارستمی را خواند. پرویز جاهد نیز در زمینه نوآوری‌های بیانی کیارستمی، ویژگی‌های مینی مالیستی سینمای او، عدم قطعیت روایی، استراتژی حذف و زیبایی‌شناسی غیاب تصویری و صوتی، رئالیسم شاعرانه، تجربه‌گرایی مستمر کیارستمی و چالش او با واقعیت سینما حرف زد.

در برنامه بزرگداشت کیارستمی، ۱۷ فیلم کوتاه که بعد از مرگ نابهنگام او و با الهام از آثارش به وسیله شاگردان کیارستمی در ایران و کشورهای دیگر تهیه شد و ادای دینی به سینمای این فیلمساز بزرگ به شمار می‌رود، به نمایش درآمد.

پرویز جاهد به همراه مارینا مورینو، ویژوال آرتیست ایتالیایی و رشیده شبانی بازیگر و فیلمساز مراکشی،داوران جشنواره کپ اسپارطیل.

فستیوال کپ اسپارطیل امسال علاوه بر کیارستمی، از حمید بنانی، سینماگر بزرگ مراکشی و از پایه گذاران صنعت سینمای این کشور نیز تقدیر کرد. بنانی با ساختن فیلم «وُشمه» یا «تتو»، که نخستین فیلم داستانی مهم سینمای مراکش به شمار می رود، در واقع از نخستین بنیانگذاران سینمای مراکش محسوب می شود. قبلا محمد بُسفُر، فیلمساز دیگر مراکشی، فیلمی به نام «بچه ناخلف» ساخت که به اعتقاد عزالدین الوافی، منتقد مراکشی از نظر سینمایی، ارزش چندانی نداشت و به همین دلیل مورخان سینمایی مراکش، فیلم «وُشمه» را به عنوان نخستین فیلم جدی سینمای مراکش به حساب می آورند. سینمای مراکش در واقع بعد از استقلال این کشور شکل گرفت.  پیش از آن، فیلم های زیادی به وسیله فیلمسازان غربی از لومیر گرفته تا اورسون ولز در مراکش ساخته شد اما این کوشش فیلمسازانی مثل حمید بنانی بود که باعث شکل گیری و شکوفایی صنعت فیلم مراکش شد.

حمید بنانی، سینماگر پیشکسوت مراکشی

چهارمین دورۀ جشنواره بین‌المللی فیلم «کپ اسپارطیل» از روز پنجم تا هشتم آوریل (۱۶ تا ۱۹ فروردین) در شهر طنجه مراکش برگزار شد و علاوه بر پرویز جاهد، مارینا مورینو، ویژوال آرتیست ایتالیایی، رشیده شبانی بازیگر و فیلمساز مراکشی ساکن بلژیک، حبیب الناصری منتقد فیلم مراکشی و محمد امین کرخی، شاعر و منتقد سینمایی عراقی، اعضای دیگر هیئت داوران این جشنواره را تشکیل می‌دادند.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید