اختتامیه جشنواره ساندنس و دست پر سینمای ایران

0

جشنواره ساندنس بالاخره به روز پایانی رسید و هیئت داوران برگزیدگان خود را معرفی کرد. امسال در جشنواره ساندنس رقابت در بخشهای مختلف بسیار فشرده بود چون به گواه بسیاری امسال آثار برجسته ای در بخشهای مختلف حضور داشتند.

امسال اجرای مراسم اختتامیه را کمدین نیوزیلندی تایکا وایتیتی بر عهده داشت و مراسم اختتامیه در فضایی وسیع با موسیقی و جشنی بزرگ برگزار شد. بخش مسابقه سینمای داستانی بین الملل فیلم «طوفان شن »از اسرائیل جایزه بهترین فیلم را گرفت.

در بخش مسابقه سینمای مستند بین الملل جایزه بهترین فیلم به «سونیتا» ساخته رخساره قائم مقامی رسید. این جایزه یکی از معتبرترین جوایز سینمای مستند است. البته فیلم «سونیتا» جایزه منتخب تماشاگران جشنواره را نیز از آن خود کرد. «سونیتا» داستان دختری افغان در ابران را روایت می‌کند که درحالیکه علاقه وافری به موسیقی رپ دارد٬ قادر به خواندن نیست و توسط خانواده‌اش درمعرض فروخته‌شدن به مردی مسن برای ازدواج است. در بخش مسابقه سینمای داستانی آمریکایی فیلم «تولد یک ملت» جایزه بهترین فیلم را گرفت.فیلم «تولد یک ملت»فیلمی حماسی درباره شورش ۴۸ ساعته نت  ترنر کشیش سیاه‌پوست در ایالت ویرجینیا در اوایل قرن نوزدهم است که منجر به کشته‌شدن دهها برده‌دار سفیدپوست شد.

در بخش مسابقه سینمای مستند آمریکایی فیلم «واینر» جایزه بهترین فیلم را گرفت.این مستند  درباره کمپین واینر برای شهرداری نیویورک و نگاهی تاریخی-تحلیلی به آن است.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید