تاکسی پناهی در پاریس

0

 

فیلم جدید جعفر پناهی تاکسی که قبلا در جشنواره برلین به نمایش در آمده بود و جایزه ” خرس طلا” را بدست آورد، حالا در فرانسه با عنوان تاکسی- تهران به شکل گسترده ای توسط کمپانی “ممنتو ” از چهار شنبه ۱۵ آوریل به پرده سینماها می آید. این کمپانی قبلا پخش کننده فیلم های اصغر فرهادی بوده  و فیلم  گذشته او را هم تهیه و پخش کرده بود. تبلیغات بسیار گسترده ای که برای فیلم جعفر پناهی در سطح شهر پاریس صورت گرفته، یاد آور گستردگی تبلیغات برای فیلم جدائی نادر از سیمین است. کمپانی “ممنتو” این فیلم را در هفتۀ اول نمایش با حدود صد کپی در پاریس و دیگر شهرها به نمایش در می آورد. برخی از ناظران سینمائی، با توجه به هیاهوئی که در اطراف نام  جعفر پناهی و ممنوعیت کار او در ایران ایجاد شده پیش بینی می کنند که تعداد تماشاگران این فیلم به دویست هزار نفر و شاید هم بیشتر برسد. بیشتر مطالبی که تاکنون در نشریات فرانسه دربارۀ جعفر پناهی و این فیلم منتشر شده، روی مشکلات سیاسی این فیلمساز متمرکز شده اند.

در یک دوسیه چهار صفحه ای که به زبان فرانسوی در بارۀ تاکسی – تهران چاپ شده ، جعفر پناهی نحوۀ ساخت فیلم خود را این گونه توضیح داده است: ” ایده اولیه را هنگامی که در تهران تاکسی سوار می شدم و به  حرف های مسافران گوش می دادم به ذهنم آمد. آنها راجع به مسائل مختلف جامعه صحبت می کنند  – از سویی روزی پیش خانم نسرین ستوده رفتم و با او هم صحبت کردم که در فیلم نقش خودش را بازی کند که پذیرفت و … فیلمبرداری تاکسی به مدت ۱۵ روز در تهران انجام شد و هنرپیشه ها همگی غیر حرفه ای بودند. هزینه تولید فیلم جمعاً ۱۰۰ میلیون تومان بوده و همه افراد گروه قبول کردند با حداقل دستمزد کارکنند. کار فیلمبردای با دوربین بلاک ماژیک که خیلی کوچک است و حتی در جیب جا می گیرد،  فیلمبرداری شد. در سر صحنه، سه دوربین  داشتیم. باید بگویم که همه کارها ، از جمله کادر بندی ، صدا، و غیره را خودم به عهده داشتم . نورپردازی آنچنانی نکردیم که جلب توجه مامورین را نکند. بعد از پایان هر جلسه،  کپی های مختلف می گرفتم و آن ها را بلافاصله در جاهای مختلف و امن قرار می دادم که بدست کسی نیافتد… برای معرفی فیلم به جشنواره برلین، باید بگویم که  طبق معمول هرساله خانم ” آنکه لووک”  که عضو کمیته انتخاب جشنواره برلین است برای دیدن فیلم های ایرانی به تهران  آمده بود و فیلم من را هم دید و آنرا به جشنواره برد وبعد انتخاب نهائی شد.”

به اعتقاد برخی از منتقدان، فیلم تاکسی که بسیار یاد آور فرم فیلم ده عباس کیارستمی است، در قیاس با دو فیلم قبلی پناهی، فیلم بهتری است. در آغاز فیلم، فیلمساز به عنوان راننده تاکسی، مسافرانی را سوار می کند که البته همۀ آنها گلچین شده هستند و فیلمساز از ورای حرف های آنها می خواهد حرف های سیاسی – اجتماعی خود را بزند. آنچه که این فیلم پناهی را از کار های قبلی او متمایز می کند، طنز و خودمانی بودن شخصیت اصلی آن یعنی خود پناهی در پشت فرمان تاکسی است.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید