تجلیل از عباس کیارستمی در جشنواره فیلم طنجه مراکش

0


جشنواره بین المللی فیلم “کپ اسپارطیل” که از روز پنجم آوریل تا هشتم این ماه در شهر طنجه مراکش برگزار می شود، از عباس کیارستمی، کارگردان نامدار و صاحب سبک ایرانی تقدیر می کند.

عزالدین الوافی، رئیس جشنواره فیلم طنجه که خود از منتقدان برجسته فیلم فرانسوی مراکشی تبار است گفت که این تقدیر و تکریم از عباس کیارستمی در چارچوب سیاست های جشنواره است که تنها به بخش رقابتی و مسابقات رسمی میان کشورها و هنرمندان اکتفا نمی کند بلکه به فرهنگ سینمایی نیز می پردازد. به گفته الوافی، از جمله برنامه های فرهنگ سینمایی می توان به برگزاری برنامه های تقدیر از سینماگران جهانی که اثر برجسته ای در تاریخ مدرن سینما از خود برجای گذاشته اند، اشاره کرد.

در برنامه بزرگداشت عباس کیارستمی، پرویز جاهد منتقد فیلم و سردبیر نشریه سینما-چشم، به همراه محمد امین کرخی، منتقد فیلم و شاعر عراقی دربارۀ کیارستمی و جایگاه او در سینمای معاصر جهان گفتگو خواهند کرد. محمد امین کرخی که به زبان فارسی تسلط دارد، به تازگی مجموعه اشعار «باد و برگ» از سروده های عباس کیارستمی را به عربی برگردانده است که با عنوان «ربح و اوراق» در ایتالیا منتشر شده و در این جشنواره رونمایی خواهد شد.

علاوه بر این، نمایش ۱۷ فیلم کوتاه که به وسیله شاگردان کیارستمی در سراسر جهان تهیه شده و ادای دینی به سینمای این فیلمساز بزرگ به شمار می رود، بخش دیگری از برنامه بزرگداشت عباس کیارستمی در این جشنواره است.

ریاست هیئت داوران این دوره از جشنواره را پرویز جاهد به عهده دارد و مارینا مورینو، ویژوال آرتیست ایتالیایی، رشیده شبانی بازیگر و فیلمساز مراکشی ساکن بلژیک، حبیب الناصری منتقد فیلم مراکشی و محمد امین کرخی، شاعر و منتقد سینمایی عراقی، اعضای دیگر هیئت داوران این جشنواره را تشکیل می دهند.

 

لطفاً نظر خود را اضافه کنید