جدول ارزش‌گذاری فیلم مجلۀ  کایه دو‌سینما-شمارۀ ۷۱۹–فوریه ۲۰۱۶

0

شمارۀ این ماه کایه دو سینما یکی از فنی ترین و البته جذاب ترین شماره های این مجله برای فیلم برداران و عوامل فنی تصویر و سینماست. پرونده ای گسترده اما دقیق دربارۀ روش ها و ابزارهای گوناگون فیلم برداری و تصویر برداری در سینما. از بررسی دوربین های موبایل و ویدئوهای کوچک و خانگی گرفته تا حرفه ای ترین دوربین های زمانه، کایۀ فوریه را به مجموعه ای خواندنی و آموزنده تبدیل کرده است. و اما جدول ماهیانه…

12421442_10206359199284164_1962420058_n

خوشاقبالها: کَرول بیست و هشت ستاره ای بر آسمان کم فروغ جدول این ماه می درخشد. فیلم با استقبال بالای منتقدان و تماشاگران فرانسوی روبرو شده و اگر رأی تک ستاره ای  (با ارفاق قابل دیدن است) ژاک مَندِلبوم از لوموند را نادیده بگیریم، همه چیزِ جدول و گیشه طبق میل  تاد حِینز امریکایی و ستاره های زیبایش گذشته و می گذرد. دومین خوش اقبال فیلم گنج از کُرنِلیو پُرومبویو رومانیایی است با بیست و یک ستاره از هشت رأی داده شده. یکی دیگر از تحسین شدگان در بخش نوعی نگاه فستیوال کَن ۲۰۱۵. سومین بالانشین جدول ،با شانزده ستاره از پنج رأی مأخوذه، ساختۀ فیلم ساز کُره ای هُنگ سانگ-سو است با عنوان فرانسوی روزی با[ او]، روزی بی [ او]؛ برندۀ پلنگ طلاییِ بهترین فیلم از شصت و هشتمین دورۀ فستیوال لوکارنو.

بداقبالها: بداقبال ترین فیلم  شوالیه های سفید جواکیم لافُسِ بلژیکی است که تنها چهار ستارۀ جدول (البته از سه رأی اخذ شده) را به خود اختصاص داده است. احتمال صعود فیلم در صورت حضور در جدول ماه آینده هنوز وجود دارد. دومین بداقبال ماه، فیلم من پست فطرت نیستم امانوئل فینکی ئِل با پنج ستاره از سه منتقد است. این فیلم همچون بدشانس اول امکان بالا رفتن در جدول ماه آینده را دارد. قعر نشین سوم از دو فیلم پیشین نامدارتر است: استیو جابز دَنی بویل با بازی ستاره ای هم چون مایکل فاسبندر. شش ستاره از پنج منتقد آغاز و در عین حال پایان غم انگیزی برای دنی بویل و استیو جابز است. فیلم عملاً نتوانسته نیمی از منتقدان جدول ده نفرۀ کایه را راضی کند و بعید است که در جدول ماه آینده (به شرط حضور) با تغییر عمده و رشد چشمگیری مواجه شود. اما بویل تنها ناکام نامدار جدول ماه نیست. الخاندرو گونسالس اینیاریتو  و بازگشته اش با مجموع هشت ستاره از چهار رأی، نائومی کاواسه و فیلم  An (با عنوان فرانسوی Les Délices de Tokyo) مجموعاً با یازده ستاره و یک دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد) از هشت رأی داده شده، برادران کوئن و درود بر سزار شان با یازده ستاره از شش منتقد و  در نهایت شانتال آکرمنِ فقید و نه یک فیلم خانگی با چهارده ستاره از پنج رأی ؛  دیگر ناکامان نامدار جدول هستند.  در کنار این نام های بزرگ باید به پایانِ متوسط و دور از شُکوه (بر خلاف تبلیغات و انتظار مشتاقان) آخرین اپیزود جنگ ستارگان: نیرو بی میخیزد با بیست و یک ستاره و یک دایرۀ سیاه، اشاره کرد.

12596432_10206359199164161_931444134_n

فیلم کلاسیک ماه: فیلم خاطره انگیز صبحانه در تیفانی/۱۹۶۱ (با عنوان فرانسوی Diamants sur canapé) است. کلاسیکی تمام عیار و ظریف به کارگردانی بلیک اِدواردز و با حضور جادویی و جاودان اُدری هِپبورن زیبا. بیست و نه ستاره، امتیاز منتقدان به اثری است که اعتبارش را از تاریخ و تماشاگران گرفته و نیازی به ستاره های کاغذی جدول های گوناگون  ندارد. اگر معیار معاصر بودن را از رقابت جدول حدف کنیم  صبحانه در تیفانی بهترین فیلم جدول این ماه خواهد بود.

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره ( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول،  در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف،  تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کَننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری  کایه دو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید