جدول ارزش‌گذاری فیلم های ماه مارس مجلۀ  کایه دو‌سینما

1

شمارۀ هفتصد و بیستم  کایه دو سینما بخش بزرگی از خود را به بزرگ‌داشت فیلم‌ساز نامدار و یگانۀ سینمای فرانسه، ژاک ریوت، اختصاص داده است. یادداشت هایی از منتقدان سینمایی و مصاحبه هایی با بازیگران و همکاران ریوت پرونده ای خواندنی را از شخصیت و سینمای وی در اختیار خواننده می‌گذارد.

خوش‌اقبال‌ها: آدم‌کُش هو شیائو-شین صدرنشین بی چون و چرای  جدول این ماه است. سی و دو ستاره  از ده رأی مأخوذه گویای استقبال گرم منتقدان و نویسندگان جدول کایه از فیلم‌ساز تایوانی است. روزی با[ او]، روزی بی [ او] دومین خوش اقبال است. فیلمی  که در دومین ماهِ حضور رشد چشم گیری در جدول داشته و سی ستاره از نُه رأی را به سینه زده  و شاید اگر استفان دُلُرم هم مثل دیگر همکارانش این فیلم را می دید و ستاره ای نصیبش می کرد، فیلم‌ساز کُره ای صدرنشین جدول مارس کایه بود. سومین بالانشین فیلمی است که سقوطی یک پله ای نسبت به جایگاه ماه پیش در جدول دارد: گنج. آخرین ساختۀ فیلم‌ساز رومانیایی کُرنِه‌لیو پُرومبویو با بیست و هفت ستاره به کار خود در جدول ارزش‌گذاری کایه پایان داد. و اما چهارمین فیلم َنه یک فیلم خانگی شانتال آکرمن است که با بیست ستاره از هشت رأی خود را به بالای جدول نزدیک کرده است. بی‌گمان این آخرین حضور آکرمن در جدول ماهانۀ ارزش‌گذاری فیلم‌های کایه دو سینما و یا هر نشریۀ دیگری است. نامداران دیگری همچون فردریک وایزمن، پُل وکیالی و یا فرانسوا روفَنِ روزنامه‌نگار با مستند شجاعانه و جنجال آفرینِ مِرسی رئیس در جدول این ماه می درخشند که بنا به آرای ناقص و دیده نشدن (از طرف منتقدان) ذکر و بررسی شان را به گزارش ماه بعد موکول می کنیم.

jadvl mars 2016

بداقبال‌ها: دو فیلم با امتیاز منفی برابردرجایگاه بد‌اقبال ترین‌های جدول جای گرفته‌اند. اول، شکلات از رُشدی زِم، بازیگر کهنه کار و کارگردان عرب تبار فرانسوی، که برخلاف استقبال مناسب در گیشه و حضور ستارۀ محبوبی چون عمر سی نتوانسته نظر مثبت منتقدان جدول  را جلب کند. و دوم فیلم خبرهایی از سیارۀ مریخ به کارگردانی دُمینیک مُل. هر دو با سه ستاره و یک دایرۀ سیاه (ارزش دیدن ندارد) از سه رأی أخذ شده، قعرنشین‌های جدول ماه هستند. دومین قعرنشین یا قعرنشینان، دو فیلم باز هم‌امتیاز هستند؛  تحول از لوسی آدژیالی‌لُویچ و Saint Amour به کارگردانی مشترک بُنوآ دُلِپین و گوستاو دُ کِروِن. پنج ستاره و دو دایرۀ سیاه حاصل مشابه حضور این دو فیلم در جدول کایه است؛ درد مشترک! نکتۀ قابل توجه و ذکر دربارۀ Saint Amour حضور و بازیگری میشل وُلبِک، شاعر و رمان نویس مطرح و نامدار فرانسوی در آن است؛ نویسندۀ رمان جنجالی تسلیم. سومین بداقبال، فیلمی دربارۀ ادبیات است. نشانی ازسطح بالای ادبی جدول این ماه. لوئی-فردینان سِلین به کارگردانی امانوئل بوردیو با پنج ستاره از چهار رأی وضعیت بهتری نسبت به چهار قعرنشین دیگر دارد اما حتی نام و جذابیت های زندگی پر فراز و نشیبِ نویسندۀ بزرگی چون سلین، شانس صعود فیلم در جدول ماه آینده (به شرط ماندن و حضور) را بالا نمی برد.

فیلم کلاسیک ماه: سریر خون (۱۹۵۷) با نام فرانسوی قصر عنکبوت است. شاهکاری از آکیرا کوروساوای افسانه‌ای با سی و یک ستاره از نُه رأی داده شده. فیلم از نظر کیفیت امتیازها در جایگاه دوم جدول نشسته و شاید اگر فلورانس مَیارد (از کایه دو سینما) این فیلم را دیده بود و رأی‌اش أخذ شده بود؛ امپراطور سینما چنان که باید بر صدر جدول می نشست.

Cahye

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره ( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول،  در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف،  تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کَننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری  کایه دو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

یک نظر

  1. آیدین در تاریخ

    سلام و خسته نباشید از چه راه هایی میتوان مجله را تهیه کرد به جز سایت امازون؟

لطفاً نظر خود را اضافه کنید