درگذشت زاون قوکاسیان، منتقد سینما

0

زاون قوکاسیان، منتقد، فیلمساز و مدرس سینما، در سن ۶۴ سالگی بر اثر بیماری سرطان معده، در زادگاهش اصفهان درگذشت.

قوکاسیان، با اینکه تحصیلاتش در رشته شیمی بود اما از همان سال های جوانی به دنبال سینما رفت.
او فعالیت فیلمسازی را در سال ۱۳۵۰ در سینمای آزاد اصفهان با ساختن فیلم های کوتاه ۸ میلی متری آغاز کرد و مدتی نیز سرپرست سینمای آزاد اصفهان بود. از میان فیلم های او باید از در فلق ( کوتاه ۱۳۵۰)، عروس کهن ( کوتاه ۱۳۵۲)، فصلی دیگر (کوتاه ۱۳۵۵)، نقش خیال (مستند ۱۳۶۶)، خاج شویان (مستند ۱۳۶۱) و همه فرزندان من (داستانی ۱۳۶۳) نام برد.

قوکاسیان، علاوه بر فیلمسازی، در زمینه سینما هم می نوشت و نوشته ها، نقدها و گفتگوها سینمایی، او در قالب کتاب هم منتشر شد. اولین کتاب سینمایی زاون قوکاسیان در حوزۀ سینما تک نگاری فیلم چشمه ساختۀ آربی اوانسیان بود که در سال ۱۳۵۰ منتشر شد. کتابی که شامل مجموعه ای از نقدها و نوشته های منتقدان ایرانی درباره فیلم چشمه بود که در زمان خودش، کار تازه و منحصر بفردی محسوب می شد.
قوکاسیان، کار تک نگاری دربارۀ فیلم ها و کارگردانان و بازیگران سینمای ایران را ادامه داد و کتاب های متعددی دربارۀ سینماگران مختلف ایران از جمله بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، بهمن فرمان آرا، مسعود کیمیایی، خسرو سینایی، مسعود جعفری جوزانی، فاطمه معتمد آریا، ارحام صدر، گلاب آدینه و مجید انتظامی تالیف و منتشر کرد.

بر اساس اطلاعیه کانون تهیه‌کنندگان فیلم ایران، زاون قوکاسیان تا مدتی پیش به “ضبط تصویری تاریخ سینمای ایران در موزه سینما” مشغول بوده است. قوکاسیان همچنین مدتی در دانشکده های سینمایی سوره تهران و سپهر اصفهان تدریس کرده بود.
سینما-چشم، درگذشت نابهنگام این منتقد و پژوهشگر ارزندۀ سینما را به جامعۀ سینمایی ایران به ویژه منتقدان و نویسندگآن سینمایی تسلیت می گوید. یادش گرامی باد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید