سینماگران ایرانی در جشنواره سیدنی

0

 

نَشِن مودلى امسال براى سومین سال پیاپى جشنواره فیلم سیدنى را مدیریت مى کند. مودلى براى سینماى ایران و ایرانیان سینماگر اهمیت ویژه اى قائل است. این رویکرد او سبب شد تا در سال ٢٠٠۶، زمانى که او مسئولیت جشنواره فیلم دوربان در افریقاى جنوبى را داشت، براى نخستین بار جشنواره اى از فیلم هاى آفریقاى جنوبى با حضور کارگردانان آثار در تهران شکل بگیرد. حرکتى که او امیدوار بود بتواند موجبات همکارى حرفه اى بین سینماگران دو کشور را فراهم آورد.

در برنامه امسال جشنواره فیلم سیدنى، که چهارم الى پانزدهم جون برگزار مى شود، ایرانیان کم نیستند. شهرام مُکرى، سینماگر جوان و مبتکر ایرانى با فیلم “ماهى و گربه” در بخش مسابقه جشنواره شرکت دارد. فیلم که به تمامى در یک پلان فیلمبردارى شده، توجه بسیارى از منتقدان را به خود جلب کرده و پیشاپیش در محافل سینمایى استرالیا کنجکاوى عمده اى را باعث گشته است.

مهران تمدن، مستندساز ایرانى مقیم فرانسه، مستند جنجالى “ایرانى” را در برنامه دارد؛ چهار روحانى براى چند روز با مهران تمدن که خود را آشکارا لائیک مى خواند، در خانه اى گرد هم مى آیند تا به گفتگو درباره موضوعات متنوع بپردازند.

مهران تمدن٬فیلمساز ایرانی

مهران تمدن٬فیلمساز ایرانی

حاصل کار مى تواند موجبات درک بهتر چالش هاى درونى ایران را فراهم آورد و کارگردان امیدوار است که بدین ترتیب بتواند نقشى در ایجاد فضاى گفتگو به جاى خشونت ایفا کرده باشد.

سودابه مرتضایى، دانش آموخته مطالعات سینمایى و تئاتر از دانشگاه وین و فارغ التحصیل رشته رسانه هاى دیجیتال، فیلم و تلویزیون از UCLA، اولین فیلم بلند داستانى خود را در جشنواره سیدنى به نمایش مى گذارد. فیلم که با الهام از دهکده جادویى گابریل گارسیا مارکز “ماکوندو” نام دارد، به روایت زندگى نوجوانى از اهالى چچن در اقامتگاه پناهندگان در حومه وین اختصاص داده شده و نمایش آن در جشنواره برلین با استقبال روبرو شده است.

امین پلنگى، سینماگر ایرانى مقیم استرالیا، مستند تازه خود به نام “ازدواج عاشقانه در افغانستان” را به نمایش مى گذارد. پلنگى که خود تهیه کنندگى آثارش را به عهده دارد، همچنین گرداننده جشنواره فیلم هاى فارسى زبان در استرالیا است. در مستند اخیر او، یک زن افغانى/استرالیایى، محبوبه راوى، همه توان خود را به کار مى گیرد تا با به چالش کشیدن همه سنت ها، ازدواجى عاشقانه را در افغانستان ممکن سازد.

از دیگر نام هاى آشناى ایرانى، مى توان به فیلمنامه نویس پرآوازه، حسین امینى اشاره کرد که براى اولین بار بر صندلى کارگردانى تکیه زده و داستانى از پاتریشیا هاى اسمیت را دستمایه فیلم خود قرار داده است. چیره دستى امینى در نگارش فیلمنامه به ویژه فیلمنامه هاى اقتباسى، و علاقه امینى به آثار هاى اسمیت، نویدبخش دیدن فیلمى پرتعلیق است.

در بخش سینماى ایران همچنین مستند “سپیده – رسیدن به ستاره ها” [نام فیلم معناى ضمنى تلاش براى تحقق رویا را هم دربردارد، هرچند که در اینجا معناى تحت اللفظى اثر هم بى معنا نیست] نیز شرکت دارد. فیلم محصول مشترک کشورهاى دانمارک، نروژ، سوئد، آلمان و ایران است و کارگردانى اثر را خانم “بریت مَدسِن” بر عهده دارد. “سپیده…” اولین اثر بلند این مستندساز ماجراجو است که پیش از این مستندهایى را در نپال، نیجریه، خلیج فارس و دانمارک به انجام رسانده است. فیلم به روایت دلبستگى دخترى ایرانى به نجوم علیرغم فشارهاى اجتماعى پیرامونش می پردازد.

در این میان همچنین مى توان از دزیره اخوان، فیلمساز ایرانى الاصل آمریکایى، هم نام برد که اولین فیلم خود به نام ” رفتار نامناسب” را در جشنواره سیدنى به نمایش درخواهد آورد. فیلم که نمایش اول خود را در جشنواره ساندنس امسال داشته است با بازى خود کارگردان در نقش شیرین، به مشکلات یک دختر دوجنس گراى ایرانى پس از جدایى از دوست دخترش در بروکلین مى پردازد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید