فرانسیس فورد کاپولا در راس هیئت داوران جشنوارۀ فیلم مراکش

0

فرانسیس فورد کاپولا به ریاست هیئت داوران پانزدهمین دورۀ جشنوارۀ فیلم مراکش برگزیده شد.

کاپولا، از نسل سینماگران موج نوی هالیوود است که در سال ۱۹۷۲ با ساختن فیلم گانگستری «پدرخوانده» به شهرت جهانی دست یافت. فیلمی که داستان زندگی دُن کارلئونه(رئیس یک گروع مافیایی) و خانوادۀ او را در نیویورک دهه چهل روایت می کرد و بر اساس رمانی از ماریو پوزو ساخته شده بود. «پدرخوانده» برای کاپولا اسکار بهترین فیلم و بهترین سناریوی اقتباسی را به ارمغان آورد و موفقیت آن سبب شد که کاپولا قسمت های دوم و سوم آن را هم بسازد. قسمت دوم پدرخوانده نیز برندۀ سه جایزۀ اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی شد. کاپولا همچنین دو بار برندۀ نخل طلای کن بوده است. یک بار در سال ۱۹۷۴ برای فیلم «مکالمه» با بازی جین هاکمن و بار دیگر در سال ۱۹۷۹ با فیلم «اینک آخرالزمان» با بازی مارلون براندو که بر اساس رمان «قلب تاریکی» جوزف کنراد ساخته شد.

«اینک آخرالزمان»، «دراکولای برام استوکر»، «کاتن کلاب»، «باغ های سنگی» و «جوانی بدون جوانی» از آثار مطرح کاپولا در سینماست.

 پانزدهمین دورۀ جشنوارۀ فیلم مراکش از ۴ تا ۱۲ دسامبر در شهر مراکش برگزار می‌شود. ناگفته نماند که تا کنون برخی از بازیگران و سینماگران ایرانی نیز در جمع هیئت داوران این جشنواره  حضور داشته‌اند، از جمله گلشیفته فراهانی، لیلا حاتمی و عباس کیارستمی، کارگردان نامدار سینمای ایران که ریاست هیئت داوران این جشنواره را در سال ۲۰۰۹ برعهده داشت .

لطفاً نظر خود را اضافه کنید