فیلم های بخش ۱۵ روزِ کارگردانان کن اعلام شد

0

بخش ۱۵  روز کارگردانان جشنوارۀ فیلم کن، مطابق سنت هر سال، آخرین بخشی است که فیلم های انتخابی خود را طی یک نشست خبری در مرکز فرهنگی فورم، واقع در مرکز پاریس به اطلاع رسانه ها می رساند.

روز سه شنبه ۲۱ ماه آوریل، ادوارد ون تروپ، دبیرکل این بخش در سالن ۳۰۰ نفره این مرکز فرهنگی، در حضور روزنامه نگاران سینمائی که تعدادشان کمتر از سال های گذشته بود، برنامه های خود را اعلام کرد.

بخش ۱۵ روز کارگردانان، بعد از جنبش ماه مه ۱۹۶۸ و در راستای استقلال سینماگران از حوزه های حکومتی، بوجود آمد و توسط مجمع کارگردانان فرانسه اداره شده و همواره مورد حمایت آنهاست. دبیر جشنواره به همراه تعدادی فیلم شناس که کمیته انتخاب آن را تشکیل می دهند، بعد از دیدن بیش از ۱۶۰۰ فیلم بلند، ۱۷ فیلم را برای این دوره خود انتخاب کرده اند. دبیر کل این بخش، ابتدا به معرفی  فیلم های کوتاه، که تعداد آنها  ۱۱ فیلم از کشورهای گوناگون بود پرداخت. مدت زمان این فیلم ها بین ۱۵ تا ۳۰  دقیقه است که البته فیلمساز شناخته شده ای در بین کارگردانان آن دیده نمی شد.

سایه زنان اثر فیلیپ گارل

سایه زنان اثر فیلیپ گارل

از سینمای ایران و سینماگران ایرانی خارج از کشور، بیش از ۳۰ فیلم به این بخش فرستاده شده بود اما هیچکدام انتخاب نشد.

 از میان ۱۷ فیلم بلند سینمائی پذیرفته شده در این بخش، ۴ فیلم، محصول سینمای فرانسه است. فیلم افتتاحیه این بخش، همچون بخش رسمی جشنواره کن؛ یک فیلم فرانسوی است به نام سایه زنان اثر فیلیپ گارل. از فیلم های دیگر فرانسوی که همه انتظار حضور آن را در بخش مسابقه اصلی داشتند، فیلم  سه خاطره از جوانی ام ساخته آرنو دپلشن است که فیلم هایش بارها در بخش مسابقه شرکت داشته است. سومین فیلم فرانسوی،فیلم کابوی ها نخستین فیلم بلند توما بیدگین است.

 فیلم فاطمه ساخته فیلیپ فوکون نیز چهارمین فیلم فرانسوی انتخاب شده برای این بخش است.

بسیاری از منتقدان فرانسوی، امسال منتظر دیدن فیلم هزار و یکشب اثر میگل گومز در بخش مسابقه بودند، اما این فیلم از بخش ۱۵ روز کارگردانان، سر بر آورد.

هزار و یکشب اثر میگل گومز

هزار و یکشب اثر میگل گومز

سال گذشته، فیلم های بسیار خوبی در این بخش به نمایش درآمد و انتخاب آن فیلم ها باعث شد که به اعتبار بخش” ۱۵ روز کارگردانان” کن افزوده شود. در بین فیلم های امسال این بخش، ۵ فیلم از ساخته های اول کارگردانان، نامزد دریافت دوربین طلائی خواهند بود.

در سال های گذشته، عده ای به جشنواره کن، انتقاد کرده بودند که چرا به فیلمسازان زن بی توجهی کرده و از زنان فیلم های کمتری انتخاب می شود. امسال برخلاف گذشته، حضور سینماگران زن در بخش های مختلف جشنواره از جمله بخش مسابقه اصلی، نوعی نگاه و ۱۵ روز کارگردانان، قابل توجه است. امسال حتی پوسترهای هر سه بخش جشنواره کن ( بخش رسمی – ۱۵ روز کارگردانان و بخش هفته منتقدین) با تصاویری از زنان تزئین شده است.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید