فیلم های شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن اعلام شد

0

امروز (پنج شنبه ۱۶ آوریل)، تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره فیلم کن، فهرست فیلم های بخش مسابقه اصلی و بخش نوعی نگاه این جشنواره را اعلام کرد.

به گفتۀ فرمو، تا کنون تعداد ۱۷ فیلم برای بخش مسابقه اصلی(نخل طلا) و ۱۴ فیلم برای بخش نوعی نگاه که بعد از بخش مسابقه اصلی، مهم ترین بخش جشنواره کن است، انتخاب شده اند و قرار است چند فیلم دیگر نیز به این فهرست اضافه شود. امسال فیلم هایی از کارگردان های سرشناس سینمای جهان از جمله هو هشیو هشین، گاس ون سنت، ژاک ادیار، جیا ژانگ که، نانی مورتی، متیو گارونه و پائولو سورنتینو، برای دریافت نخل طلای کن با یکدیگر رقابت می کنند.

فیلم کارول ساخته تاد هینز از آمریکا، جوانی به کارگردانی پائولو سورنتینو از ایتالیا، قصه قصه ها ساخته متیو گارونه از ایتالیا، مادر من ساخته نانی مورتی از ایتالیا، کوه ها ممکن است جابجا شوند ساخته جیا ژانگ که از چین، دریای درختان ساخته گاس ون سنت، آدمکش به کارگردانی هو هشیو هشین از تایوان و مکبث ساخته جاستین کرزل از استرالیا از جمله فیلم های پذیرفته شده در بخش مسابقه اصلی اند.

دریای درختان ساختۀ گاس ون سنت با بازی متیو مک کاناهی، کن واتانابی و نیامی واتس، داستان دو مرد است که برای خودکشی به جنگلی در ژاپن می روند و با هم مواجه می شوند. مکبث ساختۀ جاستین کرزل نیز اقتباس تازه ای از شاهکار شکسپیر است که در آن، مایکل فاسبیندر و ماریون کوتیارد، در نقش مکبث و لیدی مکبث ظاهر شده اند. در فیلم جوانی ساختۀ پائولو سورنتینو، مایکل کین نقش موسیقیدان بازنشسته و پیری را بازی می کند که از او دعوت می شود که در جلوی ملکه بریتانیا، برنامه اجرا کند.

the-sea-of-trees-matthew-mcconaughey-ken-watanabe1-600x399

متیو مک کاناهی در فیلم دریای درختان اثر گاس ون سنت

از جیا ژانگ که، سینماگر برجسته چین، فیلم کوه ها ممکن است جابجا شوند در بخش مسابقه حضور دارد. این چهارمین بار است که جیا ژانگ که در بخش مسابقه اصلی کن شرکت می کند. او دو سال قبل برای فیلم نشانی از گناه، برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد. هو هشیو هشین، سینماگر برجسته تایوانی و از چهره های موج نوی تایوان هم امسال با فیلم آدمکش به کن می آید.

کارول ساختۀ تاد هینز با بازی کیت بلانشت که بر اساس داستانی از پاتریشیا های اسمیت(نویسنده معروف داستان های جنایی)ساخته شده، ماجرای عشق میان دو زن را در دهۀ پنجاه نیویورک روایت می کند. خرچنگ دریایی ساختۀ یورگس لانتیموس، فیلمساز جوان یونانی با بازی کالین فارل و ریچل وایس داستانی  غریب و سوررئال است که در آینده اتفاق می افتد.

از سینمای فرانسه نیز علاوه بر فیلم افتتاحیه( سربلند ساختۀ امانوئل برکو)، مطابق سنت همیشگی، ۴ فیلم «دیپن» ساخته ژاک ادیار، «مرد ساده» ساخته استیفن برایز، «مارگریت و ژولین» ساخته والری دانزلی و «مون روی» ساخته می ون در بخش مسابقه به نمایش درمی آید.

فیلم مرد بی منطق ساخته وودی آلن که چهل و پنجمین ساخته اوست در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می شود. در این فیلم ژواکین فونیکس، نقش یک استاد دانشگاه را بازی می کند که عاشق یکی از شاگردان جوانش(اما استون) می شود.

از سینمای ایران هم فیلم ناهید ساخته آیدا پناهنده در بخش نوعی نگاه جشنواره پذیرفته شده است. علاوه بر این، فیلم کوتاه کشتارگاه ساخته بهزاد آزادی نیز در بخش سینه فونداسیون به نمایش درمی آید. بخش سینه فونداسیون جشنواره فیلم کن، اختصاص به فیلم های کوتاه دانشجویان سینما در کشور‌های مختلف دارد.

امسال برادران کوئن( جوئل و ایتن)، ریاست هیئت داوران جشنواره کن را بر عهده دارند. شصت و هشتمین جشنوارۀ فیلم کن روز سیزدهم ماه مه با نمایش فیلم سربلند(La Tete Haute) به کارگردانی امانوئل برکو، کارگردان فرانسوی آغاز به کار می‌کند. در این فیلم کاترین دونوو، ستارۀ قدیمی سینمای فرانسه نقش اصلی را بازی می کند. سربلند، داستان نوجوان خلافکاری است که زندگی‌اش از کودکی تا بزرگسالی به تصویر کشیده می‌شود و در این میان، قاضی دادگاه کودکان و مددکار اجتماعی‌اش سعی دارند مسیر زندگی او را تغییر دهند.

تیری فرمو مدیر هنری جشنواره کن، همزمان با اعلام فهرست فیلم های پذیرفته شده در کن گفت که امسال با عکس سلفی انداختن بازیگران بر روی فرش قرمز ممانعت خواهد شد. وی گفت: “ما نمی خواهیم این کار را قدغن کنیم اما می خواهیم روند سلفی گرفتن روی پله های کاخ جشنواره را محدود کنیم.”  فرمو همچنین گفت: “به نظر ما این کار مضحک است و باعث ایجاد کندی در روند امور می شود.”

لطفاً نظر خود را اضافه کنید