موفقیت سینماگران مستقل ایرانی در جوایز آسیا پاسیفیک

0

فیلم لویاتان ساختۀ آندره زویاگینتسف، جایزۀ بهترین فیلم هشتمین دورۀ جوایز سالانۀ آسیا پاسیفیک در استرالیا را دریافت کرد. لویاتان که برداشتی آزادانه از کتاب تامس هابز(لویاتان) ) و داستان ایوب تورات است، جامعۀ امروز روسیه و فساد سیاسی و اخلاقی حاکم بر آن را مورد نقد قرار داده است.

فیلم های عصبانی نیستم به کارگردانی رضا درمیشیان، خواب زمستانی ساختۀ نوری بیلگه جیلان، خاطرات روی سنگ ساختۀ شوکت امین کرکی و مالکان از قزاقستان، نامزدهای دیگر دریافت این جایزه بودند. جایزۀ بهترین کارگردانی هم به نوری بیلگه جیلان، برای فیلم خواب زمستانی تعلق گرفت.

موفقیت سینماگران مستقل ایرانی نیز در این مراسم چشمگیر بود. جایزۀ بزرگ هیئت داوران به طور مشترک به فیلم‌های قصه‌ها ساختۀ رخشان بنی‌اعتماد و پیام کور ساختۀ یه لو از چین تعلق گرفت. جایزۀ بهترین فیلمنامه نیز به نیما جاویدی کارگردان فیلم ملبورن رسید.

همچنین رضا درمیشیان، کارگردان فیلم عصبانی نیستم، جایزۀ تحول نتپک آکادمی آسیا پاسفیک را دریافت کرد. این جایزۀ نقدی ده هزار دلاری برای تقدیر از استعدادهای در حال ظهور در نظر گرفته شده و با حمایت مدرسه فیلم گریفیث به فیلمسازان اول یا دوم اعطاء می‌شود‌.

جایزه بهترین بازیگر زن به لو ژونگ بازیگر چینی برای فیلم فراموشی سرخ و جایزۀ بهترین بازیگر مرد به کلیف کرتیس برای بازی در فیلم نیوزیلندی اسب سیاه اهدا شد. نوید محمدزاده، بازیگر فیلم عصبانی نیستم نیز نامزد دریافت این جایزه بود. مریلا زارعی به خاطر بازی در فیلم شیار ۱۴۳ ساختۀ نرگس آبیار مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش مستند نیز فیلم هزار و یک سیب ساخته طاها کریمی از عراق به عنوان بهترین فیلم مستند شناخته شد.

جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک (APSA) سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و هر سال از بهترین‌های منطقه در حوزه سینما تقدیر می‌کند. امسال در مجموع ۳۶ فیلم از ۲۱ کشور منطقۀ آسیا و اقیانوسیه برای دریافت جوایز این دوره رقابت کردند. سینمای ایران از اولین دورۀ تاسیس جوایز آسیا پاسیفیک تا امروز، حضور موفقی در این مراسم داشته است. ریاست هیئت داوران بخش بین‌الملل آسیا پاسیفیک امسال نیز به عهدۀ اصغر فرهادی از ایران بود.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید