میلوش فورمن درگذشت

0

میلوش فورمن کارگردان برجسته اهل چک در سن ۸۶ سالگی در آمریکا درگذشت. او سازنده فیلم های مطرحی چون پرواز بر فراز آشیانه فاخته، آمادئوس، مردم علیه لاری فلینت، اشباح گویا و رگتایم است.

میلوش فورمن در سل ۱۹۳۲ در در شرق پراگ به دنیا آمد. او پدر و مادرش را در اردوگاه‌های مرگ آلمان نازی از دست داد. فورمن از نسل سینماگران موج نوی چک و کسانی چون ایوان پاسار و یاروسلاو پاپوژک است که با فیلم‌هایشان سینمای چک را در دهه ۶۰ متحول کردند. سبک سینمایی فورمن در این دوره آمیزه‌ای از رئالیسم طنزآمیز چک و سینماوریته فرانسوی بود و تم‌های او اغلب مربوط به زندگی آدم‌های معمولی و نگاهشان به جهان بود. فیلم‌های فورمن به دلیل داشتن نگاه انتقادی به جامعه چک مورد پسند رژیم کمونیستی این کشور نبود و نظام سانسور این کشور، همیشه مشکلات زیادی برایش درست می‌کرد تا حدی که او مجبور شد خاک کشورش را در سال ۱۹۶۸ یعنی بعد از بهار پراگ و اشغال خاک چکسلواکی توسط نیروهای شوروی سابق ترک کند و به آمریکا پناهنده شود و در هالیوود به فیلمسازی ادامه دهد.

فورمن تنها سینماگر چک بود که توانست جای پای محکمی در هالیوود برای خود دست و پا کند. نخستین فیلم انگلیسی‌زبان او «Taking Off» بود که فیلم‌نامه آن را با همکاری ژان کلود کری‌یر فیلم‌نامه‌نویس مشهور فرانسوی نوشت. به دنبال آن فیلم‌های «پرواز بر فراز آشیانه فاخته»(در ایران به نام دیوانه از قفس پرید معروف است) و «آمادئوس» را ساخت که شهرت جهانی برای او کسب کرد. آخرین فیلم فورمن در مقام کارگردان، ارواح گویا بود که در سال ۲۰۰۶ ساخت و شکست هنری و تجاری سختی خورد.

میلوش فورمن در سال ۱۹۹۷ گوی بلورین فستیوال کارلو وی‌واری را به خاطر دستاورد یک عمر فعالیت سینمایی به دست آورد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید