چهاردهمین دوره جشنواره ترایبکا

0

چهاردهمین دوره جشنواره ترایبکا دو روز دیگر در نیویورک افتتاح می‌شود.

ترایبکا

ترایبکا منطقه‌ای در جنوب منهتن است. TriBeCa در واقع مخفف Triangle Below Canal street است که در مجاورت برجهای تجارت جهانی که در حادثه یازده سپتامبر منفجر شد٬ قرار دارد. سینمای این منطقه از سینماهای معروف منهتن است که نمایش فیلم‌های مستقل در آن سابقه دیرینه دارد.

بعد از حادثه یازده سپتامبر در سال ۲۰۰۱٬ ناحیه ترایبکا در سایه شوک این حملات از رونق افتاد. کسب و کار در این منطقه دیگر سامانی نداشت و کل منطقه در خلسه‌ای بعد از حملات قرار داشت.

رابرت دنیرو که خود ساکن نیویورک است٬ با جین روزنتال از تهیه‌کنندگان هالیوود و کریگ هاتکوف از سرمایه‌داران نیویورک تصمیم گرفتند با راه‌اندازی یک جشنواره فیلم به نجات زندگی و تجارت در این ناحیه کمک کنند. بعد از گذشت ۱۴ سال این فستیوال یکی از مهمترین اتفاقات هنری منهتن در طول سال محسوب می‌شود. چنین اتفاقی در نیویورک که یکی از مهمترین مراکز فرهنگی و هنری دنیا ( یا حتی مهمترین) محسوب می‌شود٬ می‌تواند نشان‌دهنده نقش مهم بنیاد ترایبکا در معرفی سینمای مستقل به دنیا باشد.

جشنواره به جای اینکه الگوی فستیوال‌های بزرگ جهانی ( کن٬ ونیز٬ برلین و تورنتو) را در پیش بگیرد٬ از فستیوال ساندنس الگو گرفته و تمرکز آن بر فیلمسازان ناشناخته یا کمتر شناخته‌شده است. البته همواره بر ساندنس و ترایبکا این انتقاد وارد است که فیلمسازان پذیرفته‌شده معمولاً بدون حمایت این دو نهاد هم می‌توانستند به زودی به چهره‌ای معتبر در سینمای مستقل تبدیل شوند. نمونه مهم آن اصغر فرهادی است که در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه اول جشنواره ترایبکا با فیلم «درباره الی» شد٬ در حالیکه عملاً فرهادی اعتبار هنری در سینمای آسیا داشت و پیش‌بینی می‌شد که به زودی به فیمسازی جهانی تبدیل شود.

فستیوال ۲۰۱۵

فستیوال ۲۰۱۵ مانند سا‌ل‌های قبل شامل بخش‌های سینمای داستانی جهان٬ مستند جهان٬ فیلم‌های کوتاه و بخش‌های جنبی مثل «نقطه نظر» و نمایش‌های ویژه است. در کنار این بخش‌ها بازار فیلم و کارگاه‌های و سخنرانی‌های مختلفی توسط کارگردانان برجسته‌ای همچون کریستوفر نولان٬ جورج لوکاس و اسپایک لی برگزار می‌شود.

در بخش نمایش‌های ویژه شاید هیجان انگیز‌ترین فیلم٬  نمایش نسخه بازسازی شده فیلم «رفقای خوب» مارتین اسکورسیزی باشد که با حضور عوامل فیلم در سینمای اصلی ترایبکا انجام خواهد شد.

در روز‌های آینده گزارش‌هایی از ترایبکا در وبسایت سینما چشم منتشر خواهیم کرد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید