یک فیلم کوتاه ایرانی در بخش سینه فونداسیون جشنواره کن

0

بعد از به پایان رسیدن جشنواره برلین در ماه فوریه، نظر همه کار‌شناسان و حرفه‌ای‌های سینمای جهان به سوی جشنواره کن که در ماه مه برگزار می‌شود، جلب شده است.
از سینمای ایران، امسال بیش از ۳۰ فیلم بلند و داستانی و همچنین تعدادی فیلم کوتاه به چهار بخش مختلف جشنواره کن شامل (مسابقه – نوعی نگاه – هفته منتقدین و ۱۵ روز کارگردانان) پیشنهاد شده است. اکثراین فیلم ها از ساخته های فیلمسازان نسل جدید اند و جدا از آن برخی از فیلمسازان ایرانی که درانگلستان، آلمان، ترکیه، عراق و غیره مشغول فیلمسازی اند نیز فیلم هایشان را به جشنواره کن فرستاده اند.
بنا به اظهارات کسانی که موفق به دیدن اکثر این فیلم‌ها شده‌اند، موضوع‌ این فیلم ها اغلب پیرامون مسائل اجتماعی- انتقادی جامعه ایران دور می‌زند. تعدادی از فیلمسازان جوان جرات بیشتری در انتخاب سوژه‌ها و به نمایش گذاشتن ناهنجار‌های جامعه به خرج داده‌اند، گرچه نوآوری در ساختار سینمایی آن‌ها کمتر است.
کنفرانس مطبوعاتی جشنواره کن در روز ۵ شنبه ۱۶ آوریل در پاریس برپا می‌شود و تا آن موقع کمیته‌های انتخاب چهار بخش کن به بازبینی فیلم‌های رسیده از سراسر جهان ادامه می‌دهند. بر مبنای شنیده‌ها، فیلمی از نانی مورتی، کارگردان بزرگ ایتالیائی برای یخش مسابقه انتخاب شده است.
همچنین گفته می شود تا کنون یک فیلم کوتاه، با نام «کشتارگاه» ساخته بهزاد آذادی در بخش مسابقه‌ای «سینه فونداسیون» که اختصاص به دانشجویان سینما در کشور‌های مختلف دارد، پذیرفته شده است. این بخش برای خود هیئت داوران جداگانه ای دارد. دوسال قبل آناهیتا قزوینی‌زاده، کارگردان جوان ایرانی ساکن آمریکا، با فیلم «سوزن» جایزه بزرگ این بخش را بدست آورد. از طرفی پروژه فیلم بلند پری متعلق به سیامک اعتمادی، فیلمساز جوان ایرانی که در یونان زندگی می‌کند برای سینه فونداسیون انتخاب شده که در جشنواره کن شرکت خواهد کرد تا با کمک این فونداسیون برای یافتن سرمایه گذاری مشترک اقدام کند. هرساله ۶ تا ۹ نفر در دونوبت شش ماهه از بین فیلمسازان جوان سراسر دنیا موفق می شوند که در کنکور سینه فونداسیون جشنواره کن قبول شده و تعدادی از آن‌ها با هزینۀ جشنواره، در طول برگزاری آن به کن می‌روند.
جشنواره کن امسال از ۱۳ تا ۲۵ ماه مه بر پا خواهد شد. از امسال ریاست این مهم‌ترین جشنواره سینمایی جهان به عهده آقای «پییر لسکور» خواهد بود که به جای ژیل ژاکوب، بر این جشنواره مدیریت خواهد کرد و احتمالا سیاست‌های نوینی در پیش خواهد گرفت که بزودی اعلام خواهد شد.
همچنین امسال برای اولین بار دونفر یعنی برادران کوئن به عنوان رئیس هیئت داوران کن انتخاب شده‌اند.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید