از بین رفتن نامه ها و دست نوشته های آنجلوپولوس در آتش سوزی یونان

0

در خبرها آمده است که متاسفانه آرشیو شخصی تئو آنجلوپولوس، سینماگر بزرگ یونان در آتش سوخت. فیبی آنجلوپولوس همسر او این خبر را به رسانه‌ها داد. به گفته همسرآنجلوپولوس، در آتش‌سوزی مرگباری که اخیراً در اطراف آتن رخ داد و بر اثر آن دستکم هشتاد نفر کشته شدند، خانه آنجلوپولوس نیز آتش گرفت و بسیاری از نوشته ها و نامه های او سوخت و خاکستر شد. فوبی آنجلوپولوس گفت: “کتاب‌های شوهرم، نامه‌هایی که از افراد مشهور دریافت کرده بود، همه نوشته‌هایی که به او تقدیم شده بود و مجموعه نوشته های او از جمله شعرهایش، همه در آتش سوخت و نابود شد.”

آنجلوپولوس اغلب تابستان‌ها را در این خانه که در روستای ماتی قرار داشت، می‌گذراند. آنجلوپولوس در سال ۲۰۱۲ هنگام فیلمبرداری فیلم «دریای دیگر» بر اثر تصادف با یک موتورسیکلت کشته شد. مرگ او ضایعه ای اسف بار برای سینمای هنری جهان بود. “چشم اندای در مه”، “گام معلق لک لک “، “نگاه خیره لوئیس” “دشت گریان” و “ابدیت و یک روز” نام برخی از فیلم های به یاد ماندنی آنجلوپلوس است. در آثار آنجلوپولوس، واقعیت، خیال و نوستالژی، در ترکیب منجسم و شگفت انگیزی ارائه گردید.

فیلم های او تصویری دقیق از تاریخ معاصر یونان و اوج و فرودهای آن است و در آنها عمیق ترین احساسات و عواطف بشری و زندگی روشنفکران تنها و سرخورده که به دنبال عشق ها، خاطرات و رویاهای گذشته خود اند، بازتاب یافته است. سینمای آنجلوپولوس، سینمایی شاعرانه و فلسفی است که پرسش‌هایی جدی و بنیادی را در باره جهان امروز و انسان مدرن مطرح می‌کند. سینمایی که با ریتم کند و پلان سکانس‌ها و حرکت‌های آرام، طولانی و پیچیده دوربین تعریف می‌شود و از این نظر شباهت زیادی به سبک آثار آنتونیونی، تارکوفسکی و میکلوش یانچو دارد اگرچه دنیاهای آنها تا حد زیادی با هم متفاوت است.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید