جدول ارزش‌گذاری فیلم مجلۀ کایه دو‌سینما (شمارۀ ۷۱۸ – ژانویه ۲۰۱۶)

0

نخستین شمارۀ کایه دو سینما در سال جدید میلادی معمولاً صرف و وقف Top Ten سال گذشتۀ خوانندگان مجله و البته، یادآوری و به پیشواز رفتن فیلم‌های در راه و مورد انتظار سینه‌فیل‌ها می‌شود. ذوق‌وشوق سال نو و امیدهای بی‌شمار و گاه نقش بر آب از سینماگران محبوبی که توقعی جز بازتولید شاهکارهای گذشته یا دست‌کم ساخت فیلم‌های خوب (حتی متوسط!) از آن‌ها نمی‌رود، اما… چنین باد! گزارش این ماه جدول ارزش‌گذاری را با ده فیلم برتر و محبوب سال ۲۰۱۵ از نظر مخاطبان کایه دو سینما شروع می‌کنیم:

top ten lects 2016

  • مادرم، نانی مورتی
  • گورستان شُکوه، اپیچاتپونگ ویراستاکول
  • مَکس دیوانه: جادۀ خشم، جرج میلر
  • واقعیت، کانتَن دوپیو
  • خباثت ذاتی، پُل توماس آندرسن
  • فاکس کَچِر، بِنِت میلر
  • هزار و یک شب، میگل گومز
  • پشت و رو، پیت داکتر و رانی دِل کارمِن
  • سه خاطره از دوران جوانی‌ام، آرنو دِپلُشَن
  • سایۀ زنان، فیلیپ گَرِل

 

شش انتخاب مشترک میان فهرست مخاطبان و منتقدان. برای مقایسۀ دقیق‌تر می‌توانید به گزارش شمارۀ پیشین این مجله رجوع کنید.

خوش‌اقبال‌ها: مادرم نانی مورتی نه تنها خوش‌اقبال‌ترین فیلم دو جدول اخیر مجله، بلکه خوشبخت‌ترین (محبوب‌ترین) فیلم سال از نظر منتقدان و خوانندگان کایه بوده است، صدرنشینی در سال ۲۰۱۵ با سی‌وسه ستاره و پنج امتیاز چهار ستاره (شاهکار). کَرول تاد هینز، با بیست‌وشش ستاره و یک خط تیره (فیلم دیده‌نشده)، در رتبۀ دوم جای گرفته، و جایگاه سوم، نصیب فرا سوی کوه‌های ژیا ژانکه شده که با بیست‌ودو ستاره به حضور موفق خود در جدول ارزش‌گذاری پایان داده است.

بداقبال‌ها: انتخاب بداقبال‌ترین فیلم جدول ماه ژانویه کمی پیچیده به نظر می‌رسد. معمولاً این عنوان به کم‌ستاره‌ترین فیلم جدول اهدا می‌شد. فیلمی که باز هم معمولاً، از دایره‌های سیاه (ارزش دیدن ندارد) منتقدان بی‌نصیب نمی‌ماند. اما این بار اگر بخواهیم به روال همیشه عمل کنیم، فیلم Mistress America به کارگردانی نُوآ بامباک با سه ستاره، شش خط تیره، و دو دایرۀ سیاه صدرنشین جدول قعرنشین‌ها است؛ و در پی آن فیلم‌های Joy (دیوید اُو. راسل) با پنج ستاره، پنج خط تیره، و یک دایرۀ سیاه. و در نهایت، فیلم An (با عنوان فرانسوی Les Délices de Tokyo در جدول) از نائومی کاواسه با شش ستاره، پنج خط تیره، و یک دایرۀ سیاه ترتیب و ترکیب بداقبالان سینمایی را کامل کرده‌اند. اما اگر شرط بداقبالی تعداد دایره‌های سیاه باشد، بی‌گمان تارانتینو و وسترن جدیدش قعرنشین‌های واقعی جدول کایه دو سینما هستند. هشت نفرت‌انگیز با پنج دایرۀ سیاه، و تنها هفت ستاره از هشت رأی داده‌شده، شروع نومیدکننده‌ای در جدول ارزش‌گذاری مجله داشته است و تهیه‌کنندگان فیلم به احتمال استقبال تماشاگر و گیشۀ پررونق دل بسته‌اند ــ امید و آرزویی که تحقق یا شکستش در روزهای آینده آشکار می‌شود.

فیلم کلاسیک ماه:  آنا و گرگ‌ها (۱۹۷۳)؛ فیلمی دیدنی از استاد اسپانیایی کارلوس سائورا، و با حضور جرالدین چاپلین در نقش آنا، که نسخۀ ترمیم‌شده‌اش به نمایش عمومی در آمده است. نکتۀ جالب‌توجه امتیاز پایین و دوازده‌ستاره‌ای یک فیلم کلاسیک در جدول ماه است، فیلمی که تنها پنج نفر از ده منتقد جدول آن را دیده‌اند و شاید همین کم دیده‌شدگی علت کم‌فروغی آنا و گرگ‌ها باشد.

jadvl Jan 2016

توضیح شکل و کیفیت رأی‌دهی:

رأی‌دهنده (منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره ( فیلم دیده‌نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول، در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزش‌گذاری می‌شود. رأی‌‌دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی‌شوند؛ معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف، تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی ( لوموند و لیبراسیون) است. توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کننده است و از این رو، جدول ارزش‌گذاری کایه دو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینمادوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید