جدول ارزش‌گذاری فیلم مجلۀ کایه دو‌سینما (شمارۀ ۷۲۲ – مِه ۲۰۱۶)

0

شمارۀ ماه مِه کایه دو سینما به سان و رسم هر سال پیشوازنامۀ فستیوال کَن است و معمولاً پر ار حدس و گمان و هیجان. همه منتظر کن و فیلم هایش هستند تا شاید شاهد کشفی جدید در سینما باشند. انتظاری که در در نقد ها و گزارش های آکنده از رضایت یا سرخوردگی شمارۀ ژوئن به پایان خواهد رسید.

خوش‌اقبال‌ها: محبوب ترین فیلم منتقدان جدول ماه او به کارگردانی پُل ورهوفن است. بیست و هشت ستاره از هشت نظر استقبال گرم و دوستانۀ منتقدان کایه از فیلم ساز هلندی و بازیگر صاحب سبک فرانسوی، ایزابل اوپِر است. دومین جایگاه با بیست و شش ستاره از هشت رأی به مَلوت برونو دومُن اهداء شده؛ علاقۀ خلل ناپذیر به یک سینماگر با دو سینما. دومُن با ملوت رسماً خبر از تغییر روش فیلم سازی و شاید میل به سوی مخاطب بیشتر می دهد. تغییری که از فیلم-سریال کَن کَن کوچولو آغاز شد و حالا تثبیت می شود.

بداقبال‌ها: قعرنشین جدول ماه مِه برندۀ شیر طلایی بهترین فیلم فستیوال ونیز ۲۰۱۵ است. سه دایرۀ سیاه از سه منتقد آغاز نومید کنندۀ عشاق کاراکاس (عنوان فرانسوی برای از دور دست) و لورنزو ویگاس ونزوئلایی است. قعرنشین بعدی فرشتۀ زخمی است. استقبالی سرد از آخرین فیلم اِمیر بایگازین جوان و قزاق با دو ستاره و دو دایرۀ سیاه از سه رأی. سومین بد اقبال Montanha اثر ژوئو سالاویزا، فیلم ساز جوان و تازه کار پرتغالی است که سابقۀ موفقی در ساخت فیلم های کوتاه دارد. سه ستاره و دو دایرۀ سیاه از دو رأی برای یکی از آینده سازان سینمای پرتغال. و در آخر نام آوارترین ناکام ماه؛ دریای درختان گاس ون سنت که با عنوان فرانسوی Nos Souvenirs در جدول حضور دارد. هفت ستاره و سه دایرۀ سیاه از نُه منتقد پایانی دلسرد کننده و چه بسا تحقیر آمیز برای فیلم ساز کهنه کار.

فیلم کلاسیک ماه: آگراندیسمان (با عنوان اصلی Blow-Up) محصول سال ۱۹۶۶ است. اثر ماندگار و افسانه ای میکل آنجلو آنتونیونی که یکی از بالاترین امتیاز های بخش کلاسیک های جدول را بدست آورده؛ سی و هشت ستاره و نُه منتقدی که فیلم را شاهکار (چهار ستاره) دانسته اند! آگراندیسمان برندۀ نخل طلای سال ۱۹۶۷ است و حضور و داوری دوباره اش در شمارۀ پیشوازی کن ۲۰۱۶ به اشاره و مقایسه ای کنایه آمیز می ماند.

jadvl Mai 2016-2

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول، در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌ دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف، تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کَننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری کایهدو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید