جدول ارزش‌گذاری فیلم مجلۀ کایه دو‌سینما (شماره ۷۲۴ – ژوئیه و اوت۲۰۱۶)

0

شمارۀ ژوئیۀ کایه دوسینما به روال هر سال، دو ماهنامه است و ماه اوت را نیز پوشش می دهد. ماهی که پاریس تعطیل می شود و پاریسی ها (و البته فرانسوی ها) به مسافرت های تابستانی می روند. اما شاید مهم ترین ویژگی کایۀ این ماه جا ماندنش از خبر درگذشت عباس کیارستمی باشد. یکی از محبوب ترین فیلم سازهای منتقدان و نویسندگان چند دوره و نسل کایه دو سینما. بی گمان شمارۀ سپتامبر مجله پرونده ـ بزرگداشت درخوری در رثای سینمای کیارستمی در خود خواهد داشت تا هم به فیلم ساز یگانه و آرام ایرانی ادای دین کرده باشد و هم از روزنامه ها و هفته نامه های معتبر فرانسوی همچون لوموند، لیبراسیون، لِزَنروک و بسیاری دیگر عقب نماند.

خوش‌اقبال‌ها: کمدی فرانسوی قانونِ جنگل به کارگردانی آنتونَن پِرِتژاتکو با بیست و شش ستاره از نُه رأی مأخوذه در صدر جدول نشسته است. استقبال محتاطانۀ منتقدان از کمدی های تابستانی. دومین فیلم، اهریمن نئونی نیکلاس ویندینگ رفن است. بیست و یک ستاره از هشت رأی برای یکی از جنجالی ترین فیلم های بخش مسابقۀ جشنوارۀ کن امسال. سومین خوش اقبال جدول، الماس سیاه از آرتور حراری است. بیست ستاره از هشت منتقد که استقبال دلگرم کننده ای برای کارگردان تازه کار و خوش آتیه فرانسوی به حساب می آید. چهارمین صدرنشین، آخرین اثر سینمایی ویت استیلمن امریکایی است؛ عشق و دوستی. هفده ستاره از شش رأی که نه او و نه دوستداران سینمایش را راضی می کند.

بداقبال‌ها: قعرنشین جدول ماه ایده آل فردریک بِگبِده است. تنها دو ستاره در کنار چهار دایرۀ سیاه از شش منتقد نشانگر برخورد بسیار سرد منتقدان با دومین تجربۀ کارگردانی این نویسندۀ فرانسوی است. دومین پایین نشین، غول بزرگ مهربان استیون اسپیلبرگ است. دو ستاره و دو دایرۀ سیاه از چهار رأی داده شده که شاید تلخ ترین و ناامید کننده ترین حضور فیلمی از اسپیلبرگ در همۀ ادوار جداول کایه باشد. سومین بداقبال، هیبو به کارگردانی و با بازی رمزی بِدیا بازیگر نام آشنای کمدی های فرانسوی است که با دو ستاره از دو نظر داده شده به کار خود در جدول پایان داده. اما ناکامان نامدار: حتی در شب فیلیپ گراندریو با هفت ستاره و سه دایرۀ سیاه از هفت منتقد، سیرانوادا ی کریستی پویو با سیزده ستاره و دو دایرۀ سیاه از نُه رأی و در آخر همین الان پاسکال بونیتزر با سیزده ستاره از هفت منتقد بازندگان بزرگ جدول ژوئیه و اوت کایه هستند.

فیلم کلاسیک ماه: تابستانِ کیکوجیرو(۱۹۹۹) از کارگردان سرشناس ژاپنی، تاکشی کیتانو است. بیست و شش ستاره از نُه رأی امتیاز و رکورد چشم گیری برای کلاسیک های جدول کایه نیست اما نکتۀ جالب تر رأی خط تیره( فیلم دیده نشده) منتقدـ نمایندۀ نشریۀ سینمایی تِلِه راما در جدول است.

Jdvl Juillet-Aout 2016

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول، در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌ دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف، تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کَننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری کایهدو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید