جدول ارزش‌گذاری فیلم مجلۀ کایه دو‌سینما (شمارۀ ۷۲۶ – اکتبر ۲۰۱۶)

0

شمارۀ اکتبر کایه دوسینما همچون شمارۀ سپتامبر به یک سینماگر ایرانی پرداخته است: امیر نادری. مجله به مناسبت نمایش آخرین فیلم نادری در ونیز و همچنین تقدیر از او در این جشنواره به سراغ این چهرۀ یکه تاز و غریب سینمای مستقل رفته است. فیلم سازی که امروز ورای مرزهای جغرافیایی و زبانی فیلم می سازد و بالاتر از شهروندی این یا آن کشور، شهروند سینمای مستقل جهان است. مقاله ای جامع به قلم ژان ـ فیلیپ تِسه دربارۀ سینمای نادری و مصاحبه ای مفصل توسط همین نویسنده با فیلم ساز یکی از خواندنی ترین بخش های کایه این ماه را شکل داده اند. و حالا جدول ماه…

jadvl-octobre-2016

خوش‌اقبال‌ها: سه صدرنشین جدول ماه اکتبر کایه ماه قبل یکی هستند البته با تغییر جزیی در جایگاه فیلم های دوم و سوم. تونی اِردمان به کارگردانی مارِن آده دومین ماه صدرنشینی را در جدول کایه تجربه می کند. سی و هفت ستاره از چهل ستارۀ ممکن و هفت امتیاز چهار ستاره چهار ستاره (شاهکار) از منتقدان نشانۀ استقبال گرم و علاقۀ بالای سینه فیلی فرانسوی به این فیلم آلمانی است. آکواریوس از کِلِبِر مِندونسا فیلیو ی برزیلی با سی ستاره عمودی ماندن آلَن ژیرودی را به مقام سوم رانده و در جایگاه دوم جدول نشسته است. عمودی ماندن بیست و شش ستاره سومین بالا نشین جدول است. نکتۀ غریب کاهش یک امتیازی این فیلم از بیست و هفت ستاره در سپتامبر به بیست و شش ستاره در ماه جاری است. در اقدامی نادر ژان ـ باتیست مورَن (نمایندۀ مجلۀ لِزُنروک) یکی از چهار ستارۀ ماه سپتامبرش را پس گرفته است.

بداقبال‌ها: قعر نشین اول ملکوتی ها اولین فیلم بلند فیلمساز عرب تبار فرانسوی هدی بنیامینا است. برندۀ دوربین زرین کَن ۲۰۱۶. تنها سه ستاره در کنار چهار دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد) از مجموع شش رأی آغاز سخت و سردی برای کارگردان تازه کار و فیلم اجتماعی اش است. دومین قعر نشین از سرزمین ماه نیکول گارسیا است. پنج ستاره و چهار دایرۀ سیاه از شش منتقد نتیجه و جایگاه راضی کننده ای برای این فیلم ساز ـ بازیگر کهنه کار سینمای فرانسه نیست. قعر نشین بعدی رقصنده اولین ساختۀ استفانی دی ژوستو ی فرانسوی. شش ستاره از چهار رأی. اما بازندگان نامدار این ماه به ترتیب کم فروغی عبارتند از: تیم برتون با خانۀ دوشیزه پرگرین برای بچه های عجیب، وانگ بینگ با تانگ، ملتی در تبعید، فرانسوا اُزُن با فرانتز، کن لوچ با من، دانیل بلیک، پل وکیالی با شاگرد تنبل و برنار بونللو با نوکتوراما. نامدارانی که فیلم هایشان بین هشت تا شانزده امتیاز از چهل امتیاز ممکن جدول را اخذ کرده اند و نتوانسته اند انتظار منتقدان را برآورده کنند.

فیلم کلاسیک ماه: خون ناپاک(۱۹۸۶) به کارگردانی لئوس کاراکس است که با سی و چهار ستاره از لحاظ امتیاز در جایگاه دوم جدول قرار می گیرد. این فیلم افزون بر کیفیت سینمایی و جایگاه ویژه اش در کارنامۀ کاراکس از اهمیتی تاریخی نیز برخوردار است. خون ناپاک از نخستیت فیلم های فرانسوی است که به موضوع بیماری ایدز پرداخته است.

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول، در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌ دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف، تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کَننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری کایهدو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید