جدول ارزش‌گذاری فیلم مجلۀ کایه دو‌سینما (شمارۀ ۷۲۷ – نوامبر ۲۰۱۶)

0

شمارۀ نوامبر کایه دوسینما با پرونده ای مفصل و خواندنی دربارۀ تهیه و ساخت ویدئو در اینترنت به دنیای امروز و عادات معاصر بصری ما پرداخته است. دنیا و دغدغه هایی که برای منتقدان جوانتر مجله از اهمیت بالایی برخوردارند و هر از گاهی به آنها می پردازند و چه زمانی بهتر از نوامبر آرام و بی سر و صدا برای سینمای داستانی. حالا دیگر چند سالی است که ماه نوامبر در فرانسه به ماه فیلم مستند مشهور است. ماه موعود دوست داران و مشتاقان سینمای مستند در شهرهای بزرگ و کوچک فرانسه. اما جدول این ماه مجله شاید حاوی بی رحمانه ترین داوری های این سال های منتقدان و نویسندگانش باشد، جدول مرگ؛ مرگ فروشنده …

خوش‌اقبال‌ها: جدول نوامبر یکی از کم ستاره ترین جدول های سال های اخیر کایه است به طوری که تعداد امتیازهای بهترین فیلم از بیست و سه ستاره (از امتیاز کامل چهل ستاره) بالاتر نمی رود. با این حساب تانگ، ملتی در تبعید ساختۀ وانگ بینگ چینی با بیست و سه ستاره از هشت منتقد بر بالای جدول می نشیند. یک فیلم مستند بر صدر جدول کایه در ماه مستند! دومین صدرنشین، آخرین ساختۀ فیلم ساز پرتغالی ژوآئو پدرو رودریگز است. بیست و یک ستاره از هشت رأی برای پرنده شناس ، محصول مشترک فرانسه، پرتغال و برزیل. انتخاب سومین فیلم برتر جدول نوامبر کار آسانی نیست زیرا نزدیک ترین فیلم ها به فیلم های اول و دوم امتیاز بیش از پانزده ستاره به دست نیاورده اند. پس جایگاه سومین صدرنشین این ماه خالی خواهد ماند.

 

بداقبال‌ها: اگر بخش خالی لیوان آب را نبینیم قعرنشینی در جدولی که اکثر فیلم هایش کمتر از امتیاز متوسطِ بیست ستاره دشت کرده اند شاید برای تهیه کنندگان و عوامل فیلم های مذکور آنچنان که باید دردناک و تحقیر آمیز نباشد. اولین قعرنشین روزهای زیبای آرانخوئث ویم وندرس است. یک ستاره و سه دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد) از چهار رأی داده شده برای فیلم ساز محبوب روزها و سال های دور کایه. دومین قعر نشینی به طور مشترک به دو فیلم از استادی کهنه کار و جوانی جویای نام می رسد: اسنودن اولیور استون با دو ستاره از دو منتقد و تور دو فرانس رشید جایدانی فرانسوی با دو ستاره و دو دایره سیاه از چهار رأی. اما قعرنشین سوم، فروشنده اصغر فرهادی است. چهار ستاره و پنج دایرۀ سیاه از هفت منتقد، بدترین حضور و امتیاز فیلم ساز ایرانی در جدول کایه دو سینما که اگر بنای امتیازدهی، دایره های سیاه و امتیاز های منفی باشد اولین قعرنشین جدول به شمار می آید. برخورد خشن منتقدان جدول کایه با فیلم سازی که هنوز نتوانسته است اعتبار و محبوبیت فیلم جدایی نادر از سیمین و فیلم های پیش از آن را در نزد منتقدان فرانسوی بازیابد. با توجه به استقبال سرد منتقدان احتمالاً امید و هدف اصلی تهیه کننده و پخش کنندۀ فروشنده ارائه و اکران بهتر و وسیع تر فیلم در فرانسه است تا تلخی این ناکامی را با شیرینی استقبال تماشاگران فراموش کند. تلاش و پویشی که از روزهای پیش در ابعادی گسترده (به مانند جدایی و گذشته) آغاز شده و تا نُه نوامبر، نخستین روز اکران عمومی فیلم ادامه خواهد داشت. اما نامداران ناکام، اگر از وندرس، اِستون و فرهادی بگذریم به نامداران دیگری می رسیم که اگرچه در قعر جدول غرق نشده اند اما جایگاهی درخور نام و کارنامه شان در جدول ندارند. از جمله فیلم ساز اسپانیایی آلبرت سِرا با فیلم متفاوت و تحسین شدۀ مرگ لوئی چهاردهم که امتیاز و اعتباری بیش از پانزده ستاره (از نُه منتقد) را از مجله کسب نکرد و یا یوهو کوشمانِن فنلاندی که در وضعیتی مشابه با پانزده ستاره (از هفت رأی) برای اُولی ماکی به کار خود در جدول پایان داد. دیگر نامدار ناکام کِن لوچ انگلیسی است. چهارده ستاره و یک دایرۀ سیاه (از نُه منتقد) برای برندۀ نخل طلای شصت و نهمین دورۀ فستیوال کَن. نکتۀ جالب توجه دایرۀ سیاه منتقد سینمایی روزنامۀ لیبراسیون، نشریۀ سوسیالیست های فرانسه، به کِن لوچ چپ است.

فیلم کلاسیک ماه: رانندۀ تاکسی (۱۹۷۶) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی است که با کسب سی و دو ستاره و در صورت حضور در رقابت جدول، پتانسیل قرار گرفتن در جایگاه نخست جدول را داشت. یک کلاسیک تمام عیار و نوستالژیک از فیلم ساز نیویورکی.

جدول نوامبر ۲۰۱۶ کایه دو سینما

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره (حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول، در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌ دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف، تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کَننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری کایهدو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید