رویاپردازی با استنلی کوبریک

0

 تابستان امسال نمایشگاه بزرگی به نام “رویاپردازی با استنلی کوبریک” در ساختمان مجلل و تاریخی سامرست هاوس در لندن برگزار شد. در این نمایشگاه ۴۵ اثر که به انواع گوناگون از کوبریک و آثارش الهام گرفته اند به معرض تماشا گذاشته شده اند. این آثار هنری شامل فیلم، موسیقی، مجسمه، نقاشی، ویدئو آرت، صدا، افکت های نورپردازی و غیره هستند که جمعاً یک اتمسفر بسیار کوبریکی به وجود آورده اند.

اولین اثر یک پرتره کوبریک توسط کریستیان کوبریک همسر او است. کریستیان یک نقاش حرفه ای است که یک مدرسه نقاشی در خانه کوبریک فقید بنا کرده است. تعلیم یک روز نقاشی با او در خانه معروف استاد فقید، که تنها اندکی از دوستان و نزدیکانش در قید حیات او قادر به ورود به آن بودند، فقط پنجاه پوند خرج بر می دارد!

یکی از کارهایی که به نمایش گذاشته شده دو خرس اسباب بازی بزرگ هستند که یادآور فیلم تلالو هستند. بالای سر یکی از این خرس ها با لامپ های نئون نوشته شده ” هرگاه درباره عشق حرف می زنی، من احساس می کنم که به چشم نمی آیم”.

در یکی از اتاق های نمایشگاه یک ویدئو آرت به نام “راهرو” توسط چهار فیلم روی چهار دیوار این اتاق در حال نمایش دائم (لوپ) هستند. هرکدام از این فیلم ها یادآور یک اثر کوبریک هستند: بری لیندون، تلالو، دکتر استرنج لاو و غلاف تمام فلزی. کوبریک پیش از مرگ به یک گروه موسیقی الکترونیکی به نام آنکل قول داده بود که برای یکی از آهنگ هایشان به نام “فرد تنها” ویدئو بسازد. اما عمرش کفاف نداد. امسال یک آرتیست به نام توبی دای، با موافقت بستگان کوبریک این ویدئو (راهرو) را برای آن آهنگ ساخت.

در اتاقی دیگر در یک ویدئوی علمی تخیلی کیت بلانشت نقش یک کارگر در یک کارخانه آینده را بازی می کند که با آن مونولیت سیاه معروف ٢٠٠١ ادیسه فضایی روبرو می شود.

مایکل نایمن آهنگساز مشهور فیلم پیانو و اکثر فیلم های پیتر گریناوی نیز اثری در این نمایشگاه دارد. او با مونتاژ کردن صحنه هایی از دکتر استرنج لاو و استفاده از یکی از آهنگ های خودش خواسته که حس ترسی که به او بعد از دیدن این فیلم رخ داد را به بازدید کنندگان نمایشگاه منتقل کند.

یک نقاشی که توسط ٢٢٠ ورق کاغذ از روی عکس بچگی های کوبریک کشیده شده با صدای مداوم ماشین تحریر همراه است. زیر این نقاشی یکی از گفتار های کوبریک نوشته شده است: “ترسناک ترین حقیقت درباره کیهان این نیست که خصومت آمیز است، بلکه این است که بی تفاوت است”.

L1030455

هنرمندی به نام فیلیپ کاسل که پوستر معروف فیلم «پرتقال کوکی» را طراحی کرده بود، در این نمایشگاه بسیاری ار طرح های دیگری را که برای آن فیلم ساخته بود ولی استفاده نشده بودند، در این جا به نمایش گذاشته است.

 برای من جالب ترین کاری که در این نمایشگاه دیدم فیلمی است که درباره «اوراق آریایی»، پروژه ای که کوبریک مدتی روی آن کار کرد ولی نتوانست که این فیلم را بسازد. داستان فیلم زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد و کوبریک مانند همیشه تحقیق گسترده ای درباره آن دوران انجام داده بود. در فیلمی که در این نمایشگاه نشان داده می شود از عکس هایی که کوبریک از هنرپیشه زنی که قرار بود نقش اول فیلم را بازی کند، و همچنین عکس هایی که کوبریک برای تحقیق جمع آوری کرده بود، همراه با گفتار آن هنرپیشه از خاطراتش با کار کردن با کوبریک استفاده شده. برای مثال موقعی که برای تست آزمایشی برای انتخاب شدن پیش کوبریک رفته بود، کوبریک دوربین و صدا را راه می اندازد و به او می گوید که راحت باش و فقط کمی از زندگی ات برایم بگو. وقتی که این هنرپیشه حرفش تمام می شود، کوبریک به او می گوید که حالا می خواهم دقیقآ هرچه الان گفتی دوباه تکرار کنی! و اضافه می کند: این فن هنرپیشگی است!

این نمایشگاه از ۶ جولای تا ٢۴ آگوست ۲۰۱۶ برقرار است.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید