مروری بر وضعیت کتاب‌های سینمایی ارائه شده در نمایشگاه کتاب تهران

0

تعداد قابل توجه کتاب های سینمایی منتشر شده در سال گذشته و استقبال علاقمندان سینما از این کتاب ها، نشان دهنده تمایل ناشران برای انتشار این نوع کتاب هاست. امسال علاوه بر ناشران معتبر قدیمی که در حوزه سینما و تئاتر نیز فعالیت دارند مثل نشر روزنه کار، نشر افراز، نشر چشمه، نشر اختران و نشر ثالث، ناشران جدیدی مثل نشر ایجاز، نشر شورآفرین و نشر مهرگان خرد نیز وارد این عرصه شدند.

غرفه نشر چشمه، یکی از شلوغ ترین غرفه های نمایشگاه بود که متقاضیان کتاب های سینمایی، بخش عمده ای از مخاطبان این نشر را تشکیل می دادند. نشر چشمه امسال با کتاب های تازه ای در معرفی سینماگران بزرگ جهان به نمایشگاه آمده بود که از میان آنها باید به کتاب سینمای لارس فون تریه با ترجمه حسام موسوی ه همانند هیچکاک نوشته پرویز نوری، سینمای آزار دربارۀ میشل هانکه نوشته سعید عقیقی، سینمای سیدنی لومت با ترجمه بهمن فرمان آرا، عباس کیارستمی نوشته جاناتان رزنبام و مهرناز سعید وفا با ترجمه یحیی نطنزی، فیلمنامه در دنیای تو ساعت چند است نوشته صفی یزدانیان و آندری تارکوفسکی با ترجمه مهران سپهران اشاره کرد.

photo by Arash Aliakbar Nazari

نشر افراز که بیشتر در زمینه انتشار کتاب های مربوط به دنیای نمایش فعال است، امسال چند کتاب سینمایی تازه منتشر کرده که در نمایشگاه عرضه شد. یکی از این کتاب ها، کتاب دیالوگ، نوشته رابرت مک کی، استاد فیلمنامه نویسی آمریکایی بود که با ترجمه مهتاب صفدری منتشر شد. اگرچه نشر ساقی نیز همزمان چاپ دیگری از این کتاب را با ترجمه ابراهیم راه نشین منتشر کرده است. قصه در سینما، دکور در سینما و اقتباس در سینما از مجموعه دفترهای کوچک کایه دو سینما با ترجمه عظیم جابری، ترجمه گفتار فیلم در سینما و تلویزیون نوشته بیژن و نظام چوبینه از کتاب های دیگر سینمایی نشر افراز است. نشر افراز همچنین کتابی از پرویز جاهد با عنوان «همچون در یک آینه» منتشر کرده که شامل مجموعه نقدها و نوشته های جاهد در مورد سینمای مدرن و هنری ایران است. این کتاب به دو بخش دیروز و امروز سینمای ایران تقسیم شده که تمرکز نویسنده در بخش اول بیشتر بر جریان موج نوی سینمای ایران و چهره های شاخص آن مثل ابراهیم گلستان، فرخ غفاری، فریدون رهنما، بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، پرویز کیمیاوی، ناصر تقوایی و سهراب شهیدثالث بوده و در بخش دوم به نقد فیلم ها، فیلمسازان و جریان های سینمای پس از انقلاب ایران پرداخته و تمرکزش عمدتا روی فیلمسازان مستقل با گرایش های هنری که خارج از بدنه اصلی و تجاری سینما، فیلم هایشان را ساخته اند بوده است.

photo by Arash Aliakbar Nazari

نشر نیلا نیز چند کتاب سینمایی تازه را در نمایشگاه عرضه کرده است از جمله کتاب سینمای جدایی درباره فیلم های میکل آنجلو آنتونیونی با ترجمه امید روشن ضمیر و واقعیت و اشتیاق، دیباچه ای بر سینمای لوئیس بونوئل با ترجمه امید روشن ضمیر. نشر اختران که در کنار انتشار آثار فلسفی و اجتماعی، چند سال است به صورت پراکنده اقدام به نشر کتاب های سینمایی می کند، امسال کتاب های «آندره بازن و نظریه واقع‌گرایی فیلم»، مجموعه مقالات زیر نظر پرویز جاهد و کتاب پازولینی به روایت پازولینی با ترجمه بهمن طاهری را منتشر کرده است. این کتاب که گفتگوی جان هالیدی با پازولینی است و به نام مستعار آزولد استک منتشر شده قبلا با ترجمه علی امینی نجفی نیز منتشر شده بود.

گفتگوی گدار و دوراس نوشته سیریل بگن، با ترجمه قاسم روبین، از جمله کتاب های سینمایی حاضر در نمایشگاه است که در غرفه نشر مرکز عرضه شده و با استقبال علاقمندان سینمای فرانسه و گدار مواجه شده است. علاقمندان کتاب های سینمایی در غرفه نشر آگه نیز با چند عنوان کتاب سینمایی قدیمی و تازه از جمله «برگزیده یک قرن موسیقی فیلم» نوشته پرویز جاهد و دگرگونی اجتماعی و فیلم های سینمایی در ایران نوشته پرویز اجلالی مواجه شدند. انتشارات مهرگان خرد که بیشتر در زمینه انتشار ادبیات داستانی و فلسفی فعال است، چند کتاب سینمایی تازه به بازار داده است از جمله کتاب کریستوفر نولان نوشته امیر رضا تجویدی و کتاب میل روشن هوس، گفتگو با لوئیس بونوئل با ترجمه سیمین زرگران.

photo by Arash Aliakbar Nazari

 اما نشر ایجاز که پیش از این تنها ر حوزه ادبیات داستانی و شعر فعالیت داشت امسال، دست به انتشار چند کتاب سینمایی مهم در زمینه مطالعات سینمای ملل و معرفی سینماگران شاخص سینمای مدرن زده و کتاب های «جهان تیره و تار بلا تار»، «سلطان موج نو؛ بازخوانی آثار فرانسوا تروفو»، «پازولینی و سینمای شعر» و «سینمای مستقل جان کاساوتیس» را زیر نظر پرویز جاهد منتشر کرده است. به گفته محسن بیگی، مدیر نشر ایجاز؛ به زودی کتاب های سینمای ژان لوک گدار و سینمای لوئیس بونوئل از این مجموعه منتشر خواهد شد.  

نشر روزنه کار که از نشران تخصصی در حوزه سینما است امسال کتاب های زیادی منتشر نکرده. سینمای وسترن نوشته احسان خوشبخت یکی از کتاب های تازه این نشر است که می تواند جای خالی کتاب هایی در زمینه ژانر فیلم های وسترن را پر کند.

این ها بخشی از کتاب های سینمایی عرضه شده در نمایشگاه کتاب امسال بود و قطعا تعداد این کتاب ها بیشتر از عناوینی است که در این گزارش از آنها نام برده شده است.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید