برندگان هفتادمین جشنواره فیلم کن

0

سرانجام پس از روزها گمانه زنی های منتقدان و تماشاگران حاضر در جشنواره فیلم کن در مورد اینکه بالاخره امسال چه فیلمی و چه کارگردانی برندۀ نخل طلای کن خواهد بود، این روبن استلاند، کارگردان جوان سوئدی بود که موفق شد این جایزه را با فیلم «مربع» نصیب خود کند. جایزه ای که کمتر منتقدی در کن آن را پیش بینی می کرد.

«مربع» داستان مردی به نام کریستین(با بازی کلیز بنگ)، یک کیوریتور آثار هنری و مدیر یک گالری هنرهای مدرن است که به دنبال راه هایی برای موفقیت گالری اش و جذب مخاطب بیشتر است و برگزاری نمایشگاه اینستالیشنی به نام مربع، شروعی برای این کار است. او از همسرش جدا شده اما پدر خوبی برای فرزندانش است. کریستین با برگزاری نمایشگاه مربع قصد دارد به بازدید کنندگان، مسئولیت انسانی شان را یادآور شود.

روبن اوستلاند پیش از این در سال ۲۰۱۴ با فیلم «فورس ماژور»، جایزه ویژه هیئت داوران در بخش نوعی نگاه کن را دریافت کرده بود. اوستلاند در مورد فیلم «مربع» اش می گوید: « این فیلم همانند «فورس ماژور»، یک درام طنزآمیز است. می خواستم یک فیلم ظریف بسازم با تمهیدات بصری و خطابه ای تا تماشاگران را هم سرگرم و هم تحریک کند. از نظر تماتیک، فیلم بین موضوع هایی چون مسولیت و اعتماد، فقیر و غنی، قدرت و ضعف حرکت می کند. افزایش اعتقاد به فرد و کاهش اعتقاد به جامعه، بی اعتمادی به دولت، رسانه ها و هنر.»

فیلم های «پایان خوش» ساخته میشل هانه که، «بی عشق» به کارگردانی آندری زویاگینتسف، «مخلوق آرام» ساخته سرگئی لوزنیتسا، «کشتن گوزن مقدس» ساخته یورگوس لانتیموس، «شیفته» ساخته تاد هینز، «فریب خورده» ساخته سوفیا کوپولا، «تو هرگز واقعا اینجا نبودی» ساخته لین رمزی، «محو شده» به کارگردانی فاتح آکین، «روز بعد» ساخته هونگ سانگ سو، « ۱۲۰ ضربه در دقیقه» ساخته روبن کامپیو، و «خوفناک» ساخته میشل هازاناویتسوس دربارۀ ژان لوک گدار، از فیلم های دیگر بخش مسابقه بودند که برای دریافت نخل طلای کن امسال رقابت می کردند.

جایزه بزرگ جشنواره کن نیز به فیلم فرانسوی« ۱۲۰ ضربه در دقیقه» ساخته روبن کامپیو رسید. این فیلم داستان گروهی از فعالان اجتماعی و همجنس خواهان و بیماران مبتلا به بیماری ایدز را در دهه نود میلادی در پاریس روایت می کند که برای کسب حقوق شان در جامعه مبارزه می کردند.

آندری زویاگینتسف، سینماگر روسی نیز جایزه ویژه هیئت داوران را برای فیلم « بی‌عشق» دریافت کرد، فیلمی که بسیاری از منتقدان آن را شایسته نخل طلای کن می دانستند و در نظرخواهی منتقدان نشریه اسکرین دیلی بالاترین امتیاز را کسب کرده بود.

«بی عشق» داستان زن و شوهری است که با هم اختلاف دارند و نسبت به فرزندشان بی توجهند تا اینکه پسرشان ناگهان ناپدید می شود و آنها به جستجوی او برمی آیند.

زویاگنیتسف در این فیلم نیز همانند فیلم های قبلی اش در قالب یک درام خانوادگی، به نقد مناسبات اجتماعی حاکم بر روسیه امروز و  فساد اقتصادی و اخلاقی جاری در جامعه می پردازد.

در طی این روزها نام چند فیلم بر سر زبان ها بود و خیلی از منتقدان حاضر در کن کم و بیش بر سر آنها توافق داشتند. یکی از این فیلم ها «کشتن گوزن مقدس» ساخته یورگوس لانتیموس یونانی بود که به ساختن فیلم هایی با مایه های ابزورد و سورئال که نمادی از وضعیت بشر در جهان امروز است شهرت دارد اما جایزه بهترین فیلمنامه، تنها جایزه ای بود که به طور مشترک با فیلم «تو هرگز واقعا اینجا نبودی» نوشته لین رمزی، به لانتیموس و همکار فیلمنامه نویس اش افتیمیس فیلیپو اهدا شد.

سوفیا کاپولا هم برای کارگردانی فیلم «فریب خورده»، برنده جایزه بهترین کارگردانی شد. جایزه دوربین طلایی هم به فیلم «زن جوان» ساختۀ لئونور سرای اهدا شد. نخل طلای فیلم کوتاه نیز به فیلم «یک شب آرام» ساخته کی یانگ از چین رسید. فیلم کوتاه « وقت ناهار» ساخته علیرضا قاسمی از ایران نیز نامزد دریافت جایزۀ این بخش بود.

دایان کروگر برای بازی در فیلم «محو شده» ساخته فاتح آکین و هواکین فینیکس برای بازی در فیلم «تو هرگز واقعا اینجا نبودی»  ساخته لین رمزی، برنده جایزه بهترین بازیگر زن و مرد جشنواره فیلم کن شدند. این در حالی است که خیلی از منتقدان بازی ژان لوئی ترن تینیان در فیلم «پایان خوش» میشل هانه که و بازی کالین فارل و نیکول کیدمن در فیلم «کشتن گوزن مقدس» را ستوده و شایسته دریافت نخل طلا می دانستند. داوران جشنواره فیلم کن، با اهدای جایزه ویژه هفتادمین دوره جشنواره کن به نیکول کیدمن، از این بازیگر زیبای سینمای آمریکا که امسال با چهار فیلم در کن شرکت داشت، تقدیر کردند.

پدرو آلمودوار، کارگردان سرشناس اسپانیایی ریاست این دوره از هیئت داوران جشنواره فیلم کن را به عهده داشت و جسیکا چستین، مارن آده، ویل اسمیت، آگنس ژویی، پارک چان ووک، پائولو سورنتینو، فن بینگ‌بینگ و گابریل یارد، همراهان او در هیئت داوران بودند.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید