محمد رسول اف برنده جایزه نوعی نگاه فستیوال کن شد

0

جایزه بهترین فیلم بخش نوعی نگاه هفتادمین دوره فستیوال فیلم کن به فیلم «لِرد» ساخته محمد رسول اف تعلق گرفت. رسول اف این جایزه را روز جمعه ۲۷ می از دست اوما ترمن، بازیگر آمریکایی و رئیس هیت داوران بخش نوعی نگاه دریافت کرد.

رسول اف سومین بار است که با فیلم هایش در بخش نوعی نگاه کن شرکت می کند. او پیش از این در سال ۲۰۱۱ جایزه بهترین کارگردانی بخش نوعی نگاه کن را به خاطر فیلم «به امید دیدار» دریافت کرده بود. «لِرد» داستان مرد تک رو و سازش ناپذیری به نام رضا(با بازی رضا اخلاقی راد) است که برای زندگی و امرار معاش از تهران به روستایی در اطراف فومن می رود و آنجا یک حوضچه پرورش ماهی راه می اندازد اما به خاطر آنکه حاضر نیست با زمین خواران و مافیای اقتصادی منطقه کنار بیاید با فشارها و مزاحمت های آنها مواجه می شود.

«لِرد» قبلا به جشنواره فیلم فجر هم ارائه شده بود اما به خاطر بیان انتقادی صریح و عبور از برخی خطوط قرمز پذیرفته نشد. رسول اف این فیلم را با مجوز رسمی وزارت ارشاد ساخته است. هیچکدام از فیلم های «به امید دیدار» و «دست نوشته ها نمی سوزند» رسول اف که بدون مجوز ارشاد ساخته شدند اجازه نمایش در ایران ندارند.

جایزه بهترین کارگردانی بخش نوعی نگاه نیز به تایلور شرایدان کارگردان فیلم «رودخانه ویند» (Wind River) از آمریکا تعلق گرفت. این اولین تجربه کارگردانی شرایدان است. او کارش را ابتدا با بازیگری در نقش های فرعی در سریال های آمریکایی شروع کرد و بعد به فیلمنامه نویسی رو آورد و با نوشتن فیلمنامه های «سیکاریو» و « حتی اگر از آسمان سنگ هم ببارد» به شهرت رسید.

«رودخانه ویند» با بازی جرمی رنر و الیزابت اولسن، داستان یک شکارچی حیوانات است که در منطقه ای سرخپوست نشین زندگی می کند و ناگهان یک روز با جنازه یخ زده یک انسان مواجه می شود.

جایزه نوعی نگاه معمولا به فیلمسازان تازه کار به خاطر نگاه و بیان سینمایی متفاوت شان اهدا می شود. نوعی نگاه در واقع بخشی است که جشنواره فیلم کن، با انتخاب های خاصش، به کشف و معرفی چهره ها و استعدادهای جوان می پردازد اما در سال های اخیر، این بخش هیچ دستاورد قابل توجهی نداشته و نتوانسته فیلمساز خارق العاده ای را به عالم سینما بشناساند.

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش نیز به فیلم مکزیکی «دختر آوریل» ساخته میشل فرانکو رسید. «دختر آوریل»، درامی تلخ و سیاه در مورد رابطه بین یک دختر تین ایجر و مادرش بود. فرانکو در سال ۲۰۱۲ با فیلم «به دنبال لوسیا» جایزه بهترین فیلم نوعی نگاه را دریافت کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۵ نیز برندۀ جایزه بهترین فیلمنامه بخش مسابقه اصلی برای فیلم «مزمن» شد.

متیو آمالریک، بازیگر سرشناس فرانسوی نیز که چند سالی است به فیلمسازی رو آورده و قبلا نیز با فیلم های  «در سفر» و «اتاق آبی» در بخش نوعی نگاه شرکت داشت، جایزه ویژه «شعر سینما» را برای فیلم «باربارا» دریافت کرد.

«باربارا» فیلمی در مورد مونیک آندری سرف، معروف به باربارا، خواننده مشهور شانسون های فرانسوی در دهه های پنجاه و شصت است که آلبوم ها و ترانه هایش بسیار پرفروش بود. شانسون «عقاب سیاه» او در ظرف ۱۲ ساعت یک میلیون فروش داشت.

جاسمین ترینکا، بازیگر ایتالیایی نیز جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم «فورتوناتا» ساخته سرجئو کاستلیتو دریافت کرد. او در این فیلم نقش مادر مجردی به نام فورتوناتا را بازی می کرد که مجبور است برای بزرگ کردن دختربچه اش تلاش و فداکاری کند در حالی که با مزاحمت ها و دردسرهای شوهر سابق اش هم که مرد زورگو و زن ستیزی است روبروست. فیلمی متوسط که  شباهت تماتیک زیادی به فیلم «ناهید» آیدا پناهنده داشت که چند سال قبل در همین بخش نمایش داده شد و تقدیر هم شد.

انتخاب فیلم هایی از این دست، بیانگر نوع سلیقه و علاقه مسئولان کن به چنین فیلم هایی است. فیلم روسی «نزدیکتر» ساخته کانتمیر بالاگوف نیز برنده جایزۀ فیپرشی یا انجمن منتقدان بین المللی شد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید