پنجاه و دومین جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری

0

در جشنواره فیلم کارلووی واری امسال جایزهکره کریستالبرایخدمات برجسته به جهان سینمابه کن لوچ کارگردان سرشناس انگلیسی و همکار فیلمنامه  نویس اش پل لاورتی، اهدا خواهد شد. سابقه همکاری کن لوچ با اینجشنواره از سال ۱۹۶۸ شروع شد که کارول وایت جایزه بهترین هنرپیشه زن را برای فیلمدخترک بدبختاثر کن لوچ دریافت کرد. آن فیلم جایزه هیئت داوران را نیز دریافت کرد. دو سال بعد خود کن لوچ در جشنواره حضور داشت تا جایزه ای را برای یکی از شاهکار هایش “کز” بگیرد؛ فیلمی که انستیتوی فیلم بریتانیا جزو برترین فیلم های انگلیسی قرن بیستم انتخاب نمود. کن لوچ که در رشته حقوق از دانشگاه آکسفورد فارق التحصیل شده، از دهه شصت با ساختن مستند برای تلویزیون انگلیس کار خود را شروع کرد و تا به حال دوبار نخل طلایی جشنواره کن را از آن خود نموده، که آخرین بارش سال گذشته برای فیلماینجانب، دانیل بلیکبود. کن لوچ با عباس کیارستمی نیز در ساختن فیلم “بلیط ها” همکاری کرد.

کارلووی واری همچنین  از آهنگساز امریکایی جیمز نیوتون هاورد تقدیر خواهد نمود. نیوتون هاورد، که برای فیلم هایی مانندشوالیه تاریکی،حس ششموزن زیباآهنگ ساخته، در شب افتتاحیه جشنواره، جلوی هتلی که محل اصلی جشنواره است، کنسرتی برای عموم مردم با همکاری اکستر سمفونی جمهوری چک برگزار خواهد کرد و آهنگ هایی از آخرین فیلمشموجودات شگفت انگیز و کجا می شود پیدایشان کردرا اجرا خواهد کرد. گفتنی است که در دهه هفتاد، نیوتون هاورد یکی از اعضای گروه التونجان خواننده معروف انگلیسی بود!

کارلووی واری برنامه ای هم از بزرگداشت فیلمساز برجسته ژاپنی کنجی میزوگوچی دارد وبرخی از آثار او به اضافه مستند “میزوگوچی: زندگی یک کارگردان فیلم” به نمایش در خواهند آمد. منتقدان مجله کایه دوسینما جایگاه میزوگوچی در سینمای ژاپن را فراتر از کوروساوا و اُزو قرار داده اند. اورسن ولز درباره او گفته “از او هرچقدر تعریف کنیم، کم است”، ژان لوک گدار او را همطراز آیزنشتاین، گریفیث و رنوار دانسته و ویکتور اریس میزوگوچی را “جان فورد سینمای ژاپن” نامید.

کارلووی واری همچنین نسخه ترمیم شده دیجیتالی “مغازه ای در خیابان اصلی” که از شاهکارهای سینمای چک است و در سال ١٩۶۶ جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را برد نمایش خواهد داد. به گفته مدیر هنری جشنواره “در زمانی که سینما دوستان فیلم های کلاسیک را روی صفحه هایی که به اندازه یک آرنج دست است نگاه می کنند،جشنواره فیلم کارلووی واری آثار فیلم سازانی را که در گسترش فرهنگ فیلم تاثیر گذار بوده اند، روی پرده بزرگ سینما نمایش خواهد داد.”.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید