حاضران و غایبان هفتادو یکمین فستیوال فیلم کن

0

امسال در هفتاد و یکمین دوره فستیوال فیلم کن، فیلم هایی از ژان لوک گدار، متیو گارونه، نوری بیلگه جیلان، پاول پاولیکوفسکی، جیا ژانکه، اصغر فرهادی، جعفر پناهی، نادین لباکی، لی چانگ دونگ، اسپایک لی و لارس فون تریه برای کسب نخل طلا رقابت خواهند کرد.

 انتظار می رفت که آخرین ساخته های پائولو سورنتینو، لازلو نمس و کارلوس ریگاداس نیز در کن به نمایش درآیند اما انتخاب های کن، دوستداران این سینماگران را ناامید کرد. ظاهراً فستیوال کن رویکرد جدیدی را در انتخاب فیلم های بخش مسابقه اتخاذ کرده و تصمیم گرفته که به جای فیلمسازان سرشناس که آثارشان بارها در کن شرکت داشته و حتی برنده نخل طلا هم شده اند، به فیلمسازان جوان و کمتر شناخته شده میدان دهد و معرف آنها باشد. از این رو فیلم های لارس فون تریه، نوری بیلگه جیلان، تری گیلیام و سرگئی لوزینتسا در مرحله اول در لیست انتخاب های کن نبود و بعداً به لیست فیلم های کن اضافه شدند. هرچند فیلم فون تریه و تری گیلیام در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می شود و فیلم لوزینتسا در بخش نوعی نگاه شرکت دارد.

ژان لوک گدار که در سال های گذشته با «فیلم سوسیالیسم» و «خداحافظی با زبان» در بخش نوعی نگاه و بخش مسابقه اصلی شرکت داشت، امسال با فیلم «کتاب تصویر» در بخش مسابقه اصلی شرکت دارد. گدار در این سال ها حاضر نشد شخصا در فستیوال کن حضور پیدا کند و علاقمندان او امسال امید دارند که او برای نمایش آخرین فیلمش به کن بیاید. گدار در سال ۱۹۶۲ برای فیلم «زندگی من برای زیستن» و در سال ۱۹۶۷ برای فیلم «چینی»، جایزه ویژه هیئت داوران فستیوال کن را دریافت کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه بزرگ جشنواره کن برای فیلم «خداحافظی با زبان» شد.

فیلم جدید گدار همانند اغلب فیلم هایش ترکیبی از نماهای مستند و داستانی است اما جز خلاصه داستانی یک خطی، هنوز اطلاعات دقیقی در مورد این فیلم منتشر نشده. در سایت های سینمایی در معرفی کوتاه این فیلم آمده: “هیچ چیز جز سکوت، هیچ چیز جز یک ترانه انقلابی، داستانی در پنج فصل، همچون پنج انگشت یک دست.” و آن را همچنین فیلمی در مورد دنیای عرب در سال ۲۰۱۷ دانسته اند.

در جنگ ساخته استفان بریزه، درخت گلابی وحشی ساخته نوری بیلگه جیلان، داگمن ساخته متیو گارونه، خاکستر، خالص ترین سفید است ساختۀ جیا ژانکه، کاپرنوم ساخته نادین لباکی، چاقویی در قلب ساخته یان گونزالس، یوم الدین ساخته ای بی شاوکی، تابستان ساخته کریل سربرنیکوف، سارقان مغازه ساخته کوردا هیروکازو، اساکو ۱ و ۲ ساخته ریوسوکو هاماگوچی و فرشته تاسف ساخته کریستوف انری از فیلم های دیگر بخش مسابقه اصلی جشنواره کن امسال اند.

این نخستین بار است که سینمای ایران با دو فیلم در بخش مسابقه کن حضور دارد و این موفقیت بزرگی برای سینما و سینماگران ایرانی است. اصغر فرهادی فیلمش(همه می دانند) را در اسپانیا و با بازیگران اسپانیایی(پنه لوپه کروز و خاویر باردم) ساخته و جعفر پناهی که به طور رسمی و قانونی اجازه فیلمسازی ندارد، فیلمش را در خفا و بی سروصدا ساخته و به کن فرستاده است. «سه‌رخ» جعفر پناهی، روایتی از زندگی سه بازیگر زن ایرانی در دوره های مختلف است.

پناهی چند سال است که به خاطر فعالیت های سیاسی اش، بطور قانونی و رسمی از فیلمسازی و سفر به خارج از ایران محروم است. با این حال او در سال های اخیر فیلم های کم هزینه خود را بدون مجوز ارشاد و به طور مخفیانه ساخته و به جشنواره های جهانی ارسال کرده است. هرچند پناهی توانسته به مدد تکنولوژی دیجیتال و اینترنت بر محدودیت های موجود بر سر راه فیلمسازی اش غلبه کرده و فیلم های خود را تحت هر شرایطی بسازد و به جشنواره ها بفرستد اما واقعیت این است که فیلم های اخیر پناهی از نظر کیفی و ارزش های سینمایی قابل مقایسه با فیلم های قبلی او نیستند و این گمان را دامن می زنند که جشنواره های جهانی تنها به دلیل موقعیت ویژه سیاسی پناهی و محدودیت هایی که ازطرف حکومت بر او تحمیل شده به فیلم های او توجه نشان می دهند. بسیاری از منتقدان ایرانی بر این باورند که فیلم تاکسی که از نظر سینمایی یکی از ضعیف ترین کارهای پناهی است، فقط بخاطر رویکرد سیاسی جشنواره برلین، برنده خرس طلایی این جشنواره شده است.

تیری فرمو، دبیر جشنواره کن، از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته که به پناهی اجازه دهند تا در فستیوال کن شرکت کند. او درباره انتخاب فیلم سه رخ پناهی برای بخش مسابقه فستیوال کن و حضور جعفر پناهی در این جشنواره گفته است: «این نخستین باری است که جعفر پناهی وارد بخش اصلی مسابقه‌ای کن می‌شود. البته او پیش‌تر به بخش‌های دیگر و از جمله «نوعی نگاه» آمده بود. نام فیلم او «سه رخ» است و فیلمی است که ما را به گردشی در ایران امروز می‌برد. یک فیلم خوب. در واقع می‌توان این فیلم را از آن گروه فیلم هائی دانست که حال انسان را خوب می‌کنند.»

از سوی دیگر شوراى مرکزى کانون کارگردانان سینماى ایران نیز با انتشار نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران از او خواست تا شرایطی ایجاد کند که جعفر پناهی بتواند در فستیوال کن حضور یابد. همچنین رسول صدرعاملى، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران نیز از مسئولان دولتی تقاضا کرده اجازه دهند جعفر پناهی به فرانسه برود و در جشنواره کن شرکت کند. صدرعاملی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «امیدوارم درایت مسئولان مربوطه، هر که هستند بر این باشد که اجازه دهند جعفر پناهی در فرانسه حضور یابد. دبیر جشنواره کن و وزارت امور خارجه فرانسه دعوت رسمی خود را از پناهی مکتوب ارسال داشته اند. سینمای ایران بالنده و پویا و تاثیر گذار به راهش ادامه می‌دهد و نام و یاد ایران عزیز را در ذهن و خاطره مردم جهان عزیز و گرامی می‌دارد. با آرزوی موفقیت برای هر دوفیلم بلند و سینمایی فرهادی و پناهی و دو فیلم کوتاه دیگر، سینما زنده است.»

اشاره صدرعاملی به دو فیلم کوتاه از ساخته های فیلمسازان جوان ایرانی است که در فستیوال کن پذیرفته شده اند. فیلم کوتاه «تاریکی» به کارگردانی سعید جعفریان و تهیه‌کنندگی رامبد جوان، در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه  و فیلم کوتاه «مثل بچه آدم» به کارگردانی آرین وزیردفتری و تهیه کنندگی مجید برزگر در بخش سینه فونداسیون به نمایش درمی آید. سال گذشته فیلم «وقت ناهار» ساخته علیرضا قاسمی در بخش مسابقه فیلم های کوتاه کن شرکت داشت و فیلم کوتاه «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام ارک برنده جایزه دوم بخش سینه‌فونداسیون فستیوال فیلم کن شد.

امسال در بخش نوعی نگاه فستیوال کن، فیلم هایی از سگان بی از چین، اولریش کوهلر از آلمان، ونسا فیلو از فرانسه، و لوئیس اورتگا از آرژانتین با هم رقابت دارند. فیلم مرز ساخته سینماگر ایرانی علی عباسی از سوئد نیز در این بخش پذیرفته شده است.. فیلمی از ویم وندرس با عنوان پاپ فرانسیس- مرد خوش قول نیز در بخش ویژه فستیوال کن نشان داده می شود.

فیلم فارنهایت ۴۵۱ ساخته رامین بحرانی فیلمساز ایرانی تبار ساکن آمریکا نیز در بخش نمایش های نیمه شب کن پذیرفته شده است. این فیلم اقتباسی از رمان مشهور علمی تخیلی ری برادبری است که قبلا فرانسوا تروفو، فیلم درخشانی بر اساس آن ساخته بود.

فیلم مردی که دن کیشوت را کشت ساخته تری گیلیام نیز در بخش خارج از مسابقه و به عنوان فیلم اختتامیه کن نمایش داده می شود.

پوستر امسال فستیوال فیلم کن، نمایی زیبا از فیلم «پیرو خله» ساخته ژان لوک گدار با بازی ژان پل بلموندو و آنا کارینا است. فستیوال کن، قبلاً نیز فستیوال فیلم کن نمایی از فیلم «تحقیر» گدار را به عنوان پوستر خود برگزیده بود.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید