نامه هایی به لئو کوپ

0

نگاهی به برخی از فیلم های خارجی جشنواره سینما حقیقت

نامه هایی به لئو کوپ

ساخته نینو بندژکو

نامه هایی به لئو کوپ، فیلم مستند کوتاهی است که نشان می دهد چگونه می توان در یک فیلم مستند، در زمانی کوتاه و فشرده و بدون روده درازی و درازگویی بیهوده، یک شخصیت و شمایل فرهنگی را معرفی کرد.

فیلمساز در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از گفتگو و کنار هم قراردادن خرده روایت هایی از زبان اهالی منطقه پِرسه وِرانسیا در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، به معرفی یک چهره آیکونیک بومی می پردازد. لئو کوپ، تاجری آلمانی است که در اواخر قرن نوزدهم به کلمبیا رفته و کارخانه آبجو سازی باواریا در بوگوتا را تاسیس می کند. او مردی است که به خاطر خدماتی که انجام داده، مورد احترام ویژه اهالی است و مردم بومی او را تا حد یک قدیس ارتقا داده و ستایش کرده و از او شفاعت می طلبند و حاجت می خواهند.

در گورستان مرکزی پایتخت، هر دوشنبه، مردم به زیارت قبر او رفته، برایش گل می ریزند، مجسمه اش را صیقل داده و خواسته ها و آرزوهای خود را در گوش او نجوا می کنند. هر کدام از افراد، بسته به اعتقاد و باورهای خود و شناختی که از لئو کوپ دارند، او را به ما معرفی می کنند اما از دید بیشتر آنها، لئو کوپ، تنها کارخانه داری خیّر و درستکار نبود بلکه مردی باتقوا و مقدس بود که مدتی در سرزمین آنها و در کنارشان زیست.

فیلمساز با استفاده از نماهای آرشیوی و عکس های قدیمی از کارخانه باواریا، کافه ها، میکده ها و پوسترهای تبلیغاتی آبجو، به همراه موسیقی تند آمریکای لاتین، تصویر گرم و زنده ای از شهر و مردمانش ارائه می کند.

نامه هایی به لئو کوپ، روایتی فشرده در مورد هویت جمعی و خاطرات گذشته و رابطه مردم یک شهر با یک شمایل انسانی و در عین حال قدسی است که به کمک نجواها، تصویرها، حرف ها و موسیقی ساخته می شود.

 

لطفاً نظر خود را اضافه کنید