گوش کن مارلون

0

«به من گوش کن مارلون» عنوان مستندی‌است درباره  مارلون براندو بر اساس نوارهایی که او در خلوت خود در طول سالیان ضبط کرده است. این فیلم برای اولین بار فرصت انتشار این نوارها را فراهم می‌کند. حضور مارلون براندو به عنوان راوی در کل فیلم٬ فیلم را به یک اتوبیوگرافی تبدیل کرده٬ که براندو در آن از کودکیش٬ تا ستایش بی‌حدش از طبیعت و مردم تاهیتی تا ماجرای تیراندازی پسرش٬ به زبانی شاعرانه حکایت می‌کند.

تصویر کلی که فیلم از براندو ارائه می‌کند٬  یک یاغی ساختارشکن است که نه تنها در دنیای سینما٬ بلکه به عنوان یک شهروند٬ یک ستاره سینما و حتی یک انسان خود را ملزم به هیچ قانونی نمی‌داند و از مخدوش کردن هیچ قاعده حاکمی چه در دنیای بازیگری٬ چه در دنیای سیاست و حتی در مناسبات کاری و انسانی در سینما پروا ندارد.

در باب بازیگری

 به‌نظر می‌رسد براندو به‌جز استدلا آدلر ( استاد بازیگری اکتورز استودیو) با هیچ‌کس سر سازگاری ندارد. او نمونه برجسته یک بازیگر متد اکتینگ ٬ و شاید به قولی اولین ستاره از این مجموعه بود٬ که بعدها جیمز دین٬ آل پاچینو٬‌رابرت دنیرو و… نیز از اکتورز استودیو به این مجموعه پیوستند. او از همان سالهای ابتدایی از کلیشه بیزار و به دنبال حقیقت است. جایی از فیلم می‌گوید در سالهای طلایی هالیوود هیچ اتفاق جدیدی در بازیگری نمی‌افتاد. به راحتی می‌شد پیش‌بینی کرد که همفری بوگارت و کلارک گیبل قرار است در بازی خود چه‌کار کنند. او این شیوه هالیوودی را به کل تغییر داد. او با حقیقت نقش در‌می‌آمیخت و شخصیت را یکبار دیگر زندگی می‌کرد و همانقدر که رفتار انسان می‌تواند در شرایط طبیعی غیرقابل پیش‌بینی باشد او در زمان بازیگری غیرقابل پیش‌بینی بود. براندو اولین ستاره هالیوود بود که به جای تاکسیدو و پاپیون با زیرپوش تبدیل به ستاره شد. در وصف درگیرشدن براندو با حقیقت نقش این بس که بعد از بازی به یادماندنیش در نقش استنلی کوالسکی مدتی دچار بحران روانی می‌شود. در ادامه فیلم نشان می‌دهد که براندو در کارنامه هنری خود بسیاری از نقش‌آفرینی‌هایش را تلاشهای بی‌ارزشی برای شهرت و ثروت می‌داند.

براندو شیفته زندگی بومیان تاهیتی بود

براندو شیفته زندگی بومیان تاهیتی بود

در کارنامه براندو٬« شورش در کشتی بونتی» اثری کلیدیست. در زمان فیلمبرداری این فیلم اولین باریست که براندو در تقابل جدی با تهیه‌کننده و تیم فیلمسازی قرار می‌گیرد و بارها آنها را تهدید به ترک فیلمبرداری می‌کند. از جهت دیگر زمان فیلمبرداری این فیلم٬ زمانیست که او تاهیتی را کشف می‌کند. براندو در جریان این فیلمبرداری٬ دوگانگی را تجربه می‌کند و ترجیح می‌دهد راه حقیقت را انتخاب کند. یک سمت داستان٬ رویای هالیوودی است و حضور او به عنوان ستاره‌ در یک تولید عظیم و در سمت دیگر طبیعت بکر تاهیتی٬ که سوی جدیدی از زندگی را برای او می‌گشاید.

براندو می تواند در زمانهایی سخت٬ غیر قابل تحمل و نابودکننده باشد. کاپولا به وضوح یکی از دلایل طولانی‌شدن پروژه «اینک آخرالزمان» را دخالت‌های بیش از حد براندو در فیلمنامه و کارگردانی می‌داند. از سوی دیگر برتولوچی از تجربه منحصر به فردش از کار با براندو می‌گوید. براندو٬زندگی پل در «آخرین تانگو در پاریس» را یک بیوگرافی از خودش می‌داند. به نظر می‌رسد٬ براندو در این فیلم از جانب برتولوچی آزادی عمل کامل داشته‌است و بخش قابل توجهی از فیلم حاصل بداهه ‌پردازیهای براندوست.

زن‌باره و احساساتی

براندو زن‌باره است. در دوران اوج شهرت خودش٬ نه تنها با زن‌های زیادی ارتباط دارد٬ بلکه به‌طرز علنی درباره آن حرف می‌زند. علناً از جذابیت‌های سکسی خبرنگاران زن در حضورشان می‌‌گوید. زندگی شخصی پر ماجرای او در پس‌زمینه براندوی ساختارشکن و یاغی جای می‌گیرد. در ازدواج اول خود با آنا کشفی دچار بحران می‌شود٬ و بعدها پسرش با اسلحه در خانه او در هالیوود٬ دوست پسر خواهر ناتنی خود را می‌کشد. براندو٬ همانقدر که مردی زن‌باره است٬‌پدری احساساتی‌ است که این اتفاق و زندانی شدن پسرش او را تا مرزجنون می‌برد.

براندو٬ فعال سیاسی

بعد از بازگشت از فیلمبرداری «شورش در کشتی بونتی»٬ براندو که به دنیای جدید معرفی شده‌است شروع به کاوش در دنیای رنگین پوستان می‌کند. او چنان مجذوب این مردم می‌شود که ازدواج دومش را با زنی از تاهیتی انجام می‌دهد. او که متولد و بزرگ‌شده نبراسکاست٬ با سرخپوستان و بومیان آمریکا٬غریبه نیست. براندو این بار دربرابر تبعیض نژاد سفید دربرابر رنگین پوستان و بومیان شورش می‌کند. زمانی که لیو اولمان و راجر مور٬ نام او را برای دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد در نقش ویتو کورلئونه صدا می‌کنند او دختری سرخ‌پوست را برای رد کردن اسکار٬ و سخنرانی به صحنه می‌فرستد تا از یکی از برزگترین تریبونهای دنیا٬ به نژادپرستی اعتراض کند. او در مبارزان ضدنژادپرستی سیاهان به مارتین لوترکینگ می‌پیوندد٬ و نقش اساسی در این مبارزات دارد.

همانطور که گفتیم٬ براندو چه بازیگر باشد٬ چه فعال سیاسی و چه مردی زن‌باره٬ در هیچ قاعده‌ای نمی‌گنجد. او براندو است٬ کسی که بازیگری را به مرحله جدیدی رساند٬

لطفاً نظر خود را اضافه کنید