برگزیدۀ یک قرن موسیقی فیلم منتشر شد

0

«برگزیدۀ یک قرن موسیقی فیلم»، نام کتابی است نوشته پرویز جاهد، منتقد و نویسنده سینما که اخیراً از سوی انتشارات آگه در تهران منتشر شده است. این کتاب شامل چند بخش است و آهنگسازان فیلم یکی از این بخش‌هاست که شامل معرفی و بررسی آثار نینو روتا، جری گلدسمیت، برنارد هرمن، میکلوش روژا، موریس ژار، مایکل نایمن، میکیس تئودوراکیس، زبیگنیو پریزنر و انیو موریکونه است.

ترانه‌های برگزیده اسکار، موسیقی فیلم‌های برتولوچی، موسیقی فیلم‌های کارلوس سائورا، موسیقی فیلم‌های رابرت آلتمن، موسیقی فیلم‌های کلاسیک، موسیقی سینمای جهان و موسیقی سینمای معاصر آمریکا از دیگر بخش‌های این کتاب است. در مجموع، این کتاب موسیقی بیش از ۱۰۰ فیلم مختلف از سینمای کلاسیک و مدرن را دربرمی‌گیرد.

پرویز جاهد در مورد هدفش از انتشار این کتاب می گوید: «”تلاش من بر این بود تا در این مجموعه، منتخبی از موسیقی‌هایی را که در طی یک قرن از ابتدای پیدایش سینمای ناطق تاکنون برای سینما ساخته شده‌اند، معرفی کنم. این معرفی، نه تنها شامل معرفی برخی نمونه‌های درخشان موسیقی فیلم است؛ بلکه مجموعه آثار یک آهنگساز فیلم یا موسیقی‌های یک ژانر و جریان خاص سینمایی، از آثار کلاسیک گرفته تا فیلم‌های مدرن و پسامدرن را دربر می‌گیرد… انگیزۀ اصلی من برای تهیه چنین مجموعه‌ای، بسیار شخصی و نوستالژیک است و به سال‌های دور برمی‌‌گردد. به روزگاری که برنامه‌ای با عنوان موسیقی فیلم، هر هفته از شبکه دوم رادیو ایران پخش می‌شد و من، شنونده‌ دائمی آن بودم و با اینکه بسیاری از فیلم‌هایی را که در‌باره آن‌ها صحبت می‌شد، ندیده بودم اما نوع موسیقی‌ای که پخش می‌شد و صدای گرم گوینده و نحوه‌ اجرای او که بسیار دلپذیر و تأثیر‌گذار بود، این برنامه را برای من جذاب می‌ساخت. برنامه‌ای که با وقوع انقلاب، تولید آن متوقف شد و بعد از انقلاب نیز هرگز ادامه پیدا نکرد.»

جاهد همچنین تاکید کرد: «این کتاب با رویکرد تخصصی و یا آموزشی برای مخاطبین حرفه‌ای رشته موسیقی به ویژه موسیقی فیلم تهیه نشده، بلکه رویکرد من در انتخاب موسیقی‌ها و معرفی آنها، بر اساس جنبه‌های عام‌تر موسیقی فیلم و نقش آن در فضا‌سازی و انتقال درونمایه‌ها، روحیه‌ها و وضعیت‌های دراماتیک موجود در فیلم و میزان تأثیر‌گذاری آن بر مخاطب فیلم و راز ماندگاری برخی از آن‌ها در بیرون از جهان فیلم بوده است. اینکه مثلا چرا موسیقی فیلم‌های پدرخوانده، زد، آخرین وسوسه مسیح، آبی، روانی، و در حال و هوای عشق بیشتر از بقیه در ذهن مردم باقی ماندند و به زندگی خود خارج از دنیای سینما ادامه داده و می‌دهند. اینکه موسیقی یک فیلم تا چه اندازه در پیوندی ارگانیک و درونی با ساختار فیلم و فضای کلی آن بوده و تا چه حد در موفقیت یا شکست آن نقش داشته است.»

 cover-music-jaahed-1 

مشخصات کتاب: 

عنوان: برگزیده یک قرن موسیقی فیلم

نویسنده: پرویز جاهد

ناشر:آگه

قطع: رقعی

تعداد صفحات: ۳۴۶

ویراستار: فروزان جمشیدنژاد

طراح جلد: ایمان صفایی

سال انتشار: ۱۳۹۳

نوبت چاپ: اول

تیراژ: ۱۱۰۰ نسخه

لطفاً نظر خود را اضافه کنید