سینما تک و عشق به  سینما

0

 سینما تک، یعنی تاریخ سینما، یعنی همه گنجینه ها و گوهرهای درخشان و تابناک عالم سینما و عشق بی کران هانری لانگلوا به سینما و زحمات طاقت فرسایش برای نگهداری از این گنج ها. سینما تک، یادآور همه سینماگران بزرگی است که آمدند و رفتند و با آثارشان، سینما را متحول کردند و بر قابلیت های بیانی آن افزودند.

سینما تک برای من به ویژه یادآور، چهره فرخ غفاری بزرگ است، این شاگرد خلف هانری لانگلوا که با همان شور و شوق و عشق آتشین به سینما، به جمع آوری نسخه های ارزشمند  فیلم های تاریخ سینمای ایران و جهان همت گماشت و پایه گذار آرشیو سینمای ایران و فیلمخانه ملی ایران شد.

سینما تک، یعنی آندره بازن، ژان رنوار، فرانسوا تروفو، ژان لوک گدار، کلود شابرول و ژاک ریوت. سینما تک یعنی میراث بزرگ سینمای کلاسیک و موج نوی فرانسه. سینما تک یعنی کایه دو سینما و سنت نقد فیلم فرانسوی. سینما تک یعنی پاریس، یعنی مه ۶۸. یعنی استعفای هانری لانگلوا در اعتراض به سیاست های دولت فرانسه در قبال سینما، یعنی اعتراض موج نویی ها، یعنی مقاومت در برابر فاشیسم و پافشاری برای حفظ سینمای جهان.

سیما تک یعنی عشق بی حد به سینما و عطش سیری ناپذیر به تماشای فیلم. سینما تک یعنی همه خاطره های خوب سینمایی ما، از آثار صامت گرفته تا فیلم های کلاسیک سینمای آمریکا و جهان، از میراث اکسپرسیونیسم آلمانی گرفته تا سورئالیسم اسپانیایی، موج نوی فرانسه، نئورئالیسم ایتالیا، آثار درخشان سینمای کمدی، سینمای نوآر فرانسوی و آمریکایی، سینمای موزیکال، رئالیسم اجتماعی آمریکایی و موج نوی هالیوود و …

اما سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران دو خاطره خوب را در من زنده می کند. نخستین آن مربوط به سال ۷۹ است که جزو تیم برگزارکنندۀ سمیناری بودم دربارۀ نقد و نظریه فیلم که در نوع خودش در فضای سینمای بعد از انقلاب ایران، کاملا تازه و بی سابقه بود. سمیناری که بسیاری از منتقدان و مترجمان شناخته شدۀ سینمای ایران و اساتید دانشکده های سینمایی داخلی و خارجی و نظریه پردازان فیلم، از جمله ویکتور پرکینز و داگلاس پای را گرد هم آورد. و دیگری برنامه ویژه ای بود که در سال ۸۴ در بزرگداشت کن لوچ، سینماگر برجسته و از پیشگامان سنت رئالیسم انتقادی-اجتماعی بریتانیایی برگزار شد و من نیز در آن مشارکت داشتم.

اکنون از اینکه سینما تک، پس از مدتی وقفه، دوباره راه افتاده بسیار خوشحالم و امیدوارم این مکان، به ماهیت واقعی خود نزدیک شود و همان وظایفی را به عهده بگیرد که همه سینما تک های معتبر جهان از سینماتک فرانسه گرفته تا پرتغال، سوئد، بلژیک، آلمان و دیگر کشورها به عهده دارند. مکانی برای سینه فیلیای ایرانی و عاشقان واقعی و جدی سینما.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید