سینما-چشم و مبارزه برای بقا

2

سالی که گذشت، سال بسیار سختی برای سینما-چشم بود. برای نشریه ای که هیچ پشتوانه مالی ندارد و متکی به آگهی تبلیغاتی هم نیست، تنها راه استمرار و بقا، درآمد ناشی از تک فروشی و آبونمان است که متاسفانه این درآمد تا کنون آن قدر نیوده که ناشر نشریه را به ادامۀ انتشار آن ترغیب کند. بنابراین وضعیت این نشریه، همیشه و تا اطلاع ثانوی، وضعیتی گنگ و پا درهواست. در چنین شرایطی به سختی می توان برای آینده نشریه برنامه ریزی کرد. در این مدت تلاش من و همکارانم در سینما-چشم، این بود که به هر قیمتی که شده مانع از توقف آن شویم و نگذاریم به سرنوشت اغلب نشریات نوپا و مستقل دچار شود. یعنی یک جور مقاومت در برابر حذف شدن. می خواهیم ثابت کنیم که می شود با دست خالی و تنها با نیروی عشق به سینمای هنری و با انگیزۀ ارتقای فرهنگ و مطالعات سینمایی، نشریه درآورد و از ناکامی ها و شکست ها در این راه ناامید و سرخورده نشد. انتشار شمارۀ  ویژۀ نقد فیلم در عصر اینترنت و استقبال نسبتا خوبی که از سوی اهل نظر از آن شد،ما را در تصمیم مان راسخ تر کرد. هنوز نمی دانیم تا کی می توانیم به حیاتمان ادامه دهیم اما به آینده امیدواریم و قصد نداریم که تسلیم ناامیدی و وضعیت مالی بد تحمیل شده به نشریه شویم.

در سال گذشته، برخی از همکاران قدیمی که از آغاز کار نشریه با ما و در کنار ما بوده اند، هر کدام به دلایلی کنار کشیدند. اینکه برخی از آنها امروز از نشریه ای که این فرصت را برای آنها فراهم کرد که توانایی ها و قابلیت های خود را در زمینه های نوشتن، ترجمه و ویرایش متون سینمایی محک زده و ارتقا بخشند، حتی یادی هم نمی کنند، نمی تواند مانع از آن شود که به سهم خود به عنوان سردبیر از زحمات آنها تشکر نکنم. از سوی دیگر، یاران و همکاران تازه ای به ما پیوستند که دانش و مهارت های آنها باعث غنی تر شدن کیفیت کار ما شده و از این بابت بسیار خوشحالیم و حضور آنها را مغتنم می شمریم. امیدوارم سال جدید، سال بهتری برای سینما-چشم و همکاران جدی، صبور و عاشق آن باشد.

۲ نظر

  1. هومن کاسبی در تاریخ

    سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از زحمات ارزشمندتان در عرصه سینما پرسشی داشتم؛ ما که در ایران ذهستیم چگونه می توانیم نشریه ها را تهیه کنیم؟

  2. محمد در تاریخ

    با سلام و عرض تشکر و خسته نباشید. در ایران چگونه می توانیم نشریه های شما رو تهیه کنیم؟

لطفاً نظر خود را اضافه کنید