۱۲۰ سال بعد از نمایش اولین فیلم سینمایی

0

امروز سالگرد تولد سینما بود. ۱۲۰سال قبل در چنین روزی(۱۹ مارس ۱۸۹۵)، سینما متولد شد. برادران لومیر با فیلم «خروج کارگران از کارخانه»، هنری را به جهان معرفی کردند که گرچه ابتدا جدی گرفته نشد و هنری پیش پا افتاده و متعلق به عوام تلقی شد اما بعد از مدتی به جایگاهی هم تراز با ادبیات، تئاتر و هنرهای دیگر رسید. مانوئل دو الیویرا، پیرترین کارگردان زندۀ سینما که عمرش تقریبا برابر با عمر سینماست، در پیام خود به مناسبت تولد سینما گفت: «سینما آینه زندگی است.»
امروز نمی توان جهان بدون سینما را تصور کرد، هنری که به رویاهای شیرین ما جان می بخشد و به زندگی ما معنای دیگری می دهد. آنده بازن گفته است: سینما، جهانی هماهنگ با آرزوهای ما را برای نگاهمان فراهم می کند و ژیژک می گوید: سینما آنچه را که آرزو می کنید به شما نمی دهد بلکه به شما می گوید چگونه آرزو کنید.

-شاید کمتر پدیده‌ فرهنگی را می‌توان یافت که در طول یک قرن تا این حد تحول یافته‌ و با زندگی مدرن این‌چنین در هم تنیده‌باشد.امروز از فقیرترین مردم شهرهای دوردست هند تا روشنفکران پاریس و لندن همه سینما را می‌شناسند و برای آن‌ها سینما بخشی از زندگی است.فیلم کوتاه زیر توسط عباس کیارستمی به بهانه ۱۰۰ سالگی سینما ساخته‌شده است.

تولد سینما مبارک باد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید