جدولِ ارزشیابی ماهانۀ  کایه ‌دوسینما (شمارۀ ۷۰۷ – ژانویۀ ۲۰۱۵)

0

جدول ارزش‌گذاری فیلم اولین شمارۀ سال ۲۰۱۵ کایه مثل جدول شمارۀ پیشین پر از خانه‌های سفید و خالی است و انگار هنوز موتور فیلم بینی منتقدان راه نیفتاده است ؛ منگیِ مکرر تعطیلات زمستانیِ پایان سال. با این‌حال فهرست ده فیلم برتر خوانندگان مجله در شمارۀ این‌ماه دست‌گرمی خوبی برای شروع سال سینمایی است.

jeld jan 2015

خوش‌اقبال‌ها:

فاکسکچر بِنِت میلر با سه امتیازِ چهار ستاره (شاهکار)، انبوهی از نشان‌های سه ستاره ( حتماً باید دید) و  مجموعاً با سی ستاره، موفق‌ترین فیلم جدول ژانویه است. برندۀ جایزۀ بهترین کارگردانی جشنوارۀ کَن به تازگی در فرانسه اکران شده و با استقبال گرم سینمادوستان و البته منتقدان مواجه شده، شروعی آتشین بر پردۀ سینماهای فرانسه! جایگاه دوم با بیست و هفت ستاره نصیب مستند تحسین شدۀ آب نقره‌ای (بهترین فیلم جدول ماه گذشته) شده گرچه فیلم بیشترِ ستاره هایش را از سخاوت و علاقۀ منتقدان خارج از کایه دو سینما (پنج منتقد اول جدول از سمت چپ) کسب کرده و عملاً آن چنان منتقدان کایه را قانع نکرده است. با این‌همه، کارنامۀ موفق نمایش و نقد  آب نقره ای  و کارگردان‌هایش، اسامه محمد و ویام سیماو بِدیرخان می‌تواند برای هر مستند سازی حسرت‌انگیز باشد. سومین فیلم خوش‌شانس، فیلمی پرآوازه از فیلمسازی کهنه‌کار و خوشنام است: پازولینی آبِل فِرارا. پیر پائولو پازولینی چهره‌ای مهم، مرموز و محبوب در میان سینه ‌فیل‌های فرانسوی است و از این‌رو فیلم بیوگرافیکِ پ.پ.پ (مخففِ مصطلحِ نام پیر پائولو پازولینی در زبان سینه‌فیلی فرانسه) مشتاقان و منتظران بسیاری داشت. گویا فیلم در دلربایی از منتقدان فرانسوی کامروا بوده است گرچه در فهرست دلباختگان پازولینی منتقد‌های  پوزیتیف و لوموند جایی ندارند. نشان تک ستارۀ (با ارفاق قابل دیدن است) میشل سیمان و ژاک ماندِلبوم نشانۀ روشن نارضایتی بخش مهمی از نقد نویسان سینمایی از فرارا و فیلمش است. تیمبوکتو عبدالرحمان سیساکو با اخذ چهار نشان تک ستاره (عموماً از منتقدان مجله) رتبۀ بالای ماه پیش را از دست داده و در جایگاه چهارم تکیه زده است. پنجمین فیلم جدول، The Smell of Us  از لَری کلارک هفتاد و یک ساله است. غریب‌ترین فیلم جدول از لحاظ نوع و کیفیت امتیازها؛ کسب سه نشان چهار ستاره، یک نشان سه ستاره و یک امتیاز دو ستاره از منتقدان کایه در برابر تک ستارۀ پوزیتیف و دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد) تِلِه راما. یادآوری تفاوت و تضاد سلیقه و نگاه نشریات بزرگ سینمایی فرانسه. فیلم هنوز سه رأی از مجموع رأی ممکن را کم دارد. مساله‌ای که فیلم و دوست‌دارانش را به صعود در جدول ماه آینده امیدوار می‌کند.

jadval jan 2015

بداقبال‌ها:

بدبیار اول جدول، الکس راس پِری جوان است. گوش کن فیلیپ برخلاف  توجه و تحسینی که در جشنوارۀ ساندنس کسب کرده بود با پنج رأی ضعیف  از ده رأی، سه دایرۀ سیاه و دو تک ستارۀ کم فروغ، در بدترین جایگاه جدول کایه جا خوش کرده است. پس از راس پری دو نام کهنه‌کار و سرشناس در قعر جدول همنشین شده‌اند. اتوم اِگویان کانادایی با  دربند و فاتح آکین تُرک با  کات. گرچه هر دوی این فیلم‌ها هنوز آرای کامل را اخذ نکرده‌اند اما  دربند با سه دایرۀ سیاه امید کمی برای بالارفتن در جدول ماه آینده دارد. آخرین فیلم آکین با یک نشان دوستاره، یک امتیاز تک ستاره و یک دایرۀ سیاه (سه امتیاز فعلاً اخذ شده از ده رأی) در جلب نظر منتقدان ناکام بوده با‌این‌حال هنوز همه چیز برای این فیلم به پایان نرسیده و امید تغییر موقعیت در جدول آینده وجود دارد.

فیلم کلاسیک ماه: عصر معصومیت (۱۹۹۳)  مارتین اسکورسیزی است و طبق انتظار و به رسم معمول کلاسیک‌ها با ستاره‌های بسیار داوری شده است.

  

فهرست ده فیلم برتر خوانندگان  کایه دو سینما:

  • زیر پوست، جاناتان گِلیزِر
  • مامی، زاویه دولان
  • کَن کَن کوچولو، برونو دومُن
  • نقشه‌های ستارگان سینما، دیوید کراننبرگ
  • باد بر می‌خیزد، هایائو میازاکی
  • نیمفومانیک، لارس فون تریه‌یِر
  • گراند هتل بوداپست، وِس اندرسون
  • خداحافظی با زبان، ژان-لوک گدار
  • پسربچّگی، ریچارد لینک لِی‌تِر
  • Love Is Strange، آیرا ساکس

top de lecs 2014 

فهرست ده فیلم برتر سال ۲۰۱۴ خوانندگان و مشترکان  کایه دو سینما در شمارۀ ژانویه چاپ می‌شود. فیلم‌های منتخب، گویای سلیقۀ مخاطبان و سینه فیل‌های شرکت کننده در نظرسنجی سالانه است. هشت فیلمِ تاپ تِن خوانندگان با فهرست منتقدان (منتشرشده در شمارۀ پیشین) یکی است و از این هشت گزینۀ مشترک سه فیلم  نقشه‌های ستارگان سینما، باد بر می‌خیزد و نیمفومانیاک حتی در رتبه نیز مشترک هستند. با این‌حال خواننده‌های  کایه در انتخاب برترین فیلم سال با نویسنده‌های مجله اختلاف نظر دارند و به جای کَن کَن کوچولوی برونو دومُن (بهترین فیلم منتقدان) زیر پوست جاناتان گلیزر را برگزیده‌اند. همچنین در منتخب خوانند‌گان دو فیلم گراند هتل بوداپست وس اندرسون و پسربچگی ریچارد لینک لیِ‌تِر بر جای فیلم‌های بهشت آلن کاوالیه و سونهی هونگ سانگ-سو نشسته‌اند.

  

توضیح شکل و کیفیت رأی دهی:

رأی دهنده(منتقد) با شش نشانه (نمره) به فیلم‌ها امتیاز می‌دهد: خط تیره( فیلم دیده نشده)، دایرۀ سیاه ( ارزش دیدن ندارد)، تک ستاره (با ارفاق قابل دیدن است)، دو ستاره (باید دید)، سه ستاره ( حتماً باید دید) و چهار ستاره (شاهکار). همچنین به رسم معمول،  در جدول هر ماه یک فیلم کلاسیک و قدیمی بازبینی و ارزشگذاری می‌شود. رأی‌دهنگان محدود به منتقدان و نویسندگان کایه نمی شوند معمولاً پنج رأی متعلق به نویسندگان و منتقدان سایر مجلات سینمایی و هنری ( پوزیتیف،  تِلِه راما و لِزَنروک) و بخش سینمایی نشریات عمومی( لوموند و لیبراسیون) است . توجه به تنوع ترکیب و سلیقه در شمارش و تحلیل آراء بسیار روشن‌کننده است و ازین رو جدول ارزشگذاری  کایه دو سینما ترکیبی نسبتاً جامع از سلیقه و نگاه منتقدان و سینما دوستان فرانسوی را به نمایش می‌گذارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید