بیلگه جیلان:۱۵ سال به این داستان فکر کرده‌بودم.

0

نوری بیلگه جیلان بعد از مراسم اختتامیه جشنواره کن و در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بردن نخل طلای کن به چند سؤال کوتاه درباره فیلم پاسخ داد. او در ابتدا گفت که احساس غریبی دارد و نمی‌تواند این جایزه را با سه جایزه قبلی که از کن برده‌است مقایسه کند. از او پرسیده‌شد درباره تقدیم فیلمش به قربانیان درگیریهای اخیر ترکیه توضیح دهد و او گفت٬ از این جوانان بسیار آموخته و احساس می‌کند آنها شایسته این کار هستند.

درباره طول فیلم جیلان ابراز داشت که وقتی فیلم‌نامه مینویسد مثل یک نویسنده رمان عمل می‌کند. وقتی فیلمنامه این فیلم را به پایان رسانده متوجه شده که طول فیلم  دوبرابر «روزی روزگاری آناتولیا» است ولی او این موضوع را در نظر نگرفته و همه متن را فیلم‌برداری کرده که نزدیک به ۴ ساعت و نیم بوده٬ ولی بعد در تدوین توانسته طول فیلم را به سه ساعت برساند.

پرویز جاهد سردبیر نشریه سینما-چشم ضمن تبریک به جیلان و تقدیر از ارزش های فیلم دربار ارتباط جیلان با شخصیت ها و دنیای چخوف پرسید و او درجواب گفت: نقطه شروع فیلم برای من سه داستان از چخف بود.یکی از این داستانها را ۱۵ سال در ذهنم داشتم ولی اعتماد به نفس لازم برای ساختن آن‌را نداشتم. داستان کمی پیچیده بود. ولی بعد از مدتی به اعتماد به‌نفس کافی برای ساختن این فیلم رسیدم. سالها با همسرم درباره این فیلم صجبت کرده بودیم ولی ناگهان شروع به نوشتن فیلمنامه کردیم.

جین کمپیون رئیس هیأت داوران هم در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که با وجود ارزشهای فیلم «مامان» از زاویر دولان و «خداحافظی بازبان» از ژان‌لوک گدار به توافق رسیده‌اند که جایزه را به فیلم «خواب زمستانی» بدهند.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید