روز افتتاحیه کن ۲۰۱۶ چگونه گذشت؟

0

ماه می ماه ویژه‌ای برای سینمای مستقل و هنری است. ماهی که در آن فستیوال کن٬ معتبرترین فستیوال هنری دنیا در سواحل زیبای کن کلید می‌خورد و چشم همه منتقدان٬ فیلمسازان و سینمادوستان دنیا به جنوب فرانسه خیره می‌شود. امروز شصت و نهمین دوره این فستیوال با نمایش آخرین فیلم وودی الن «کافه سوسایتی» آغاز شد. مطابق هرسال سردبیر سینما-چشم پرویز جاهد در کن به سر می‌برد و هر چندروز گزارش‌های خود را در وبسایت سینما-چشم منتشر خواهد کرد.

هیئت داوران٬ فیلمهای بخش مسابقه و حضور پررنگ سینمای ایران

ریاست هیئت داوران این دوره از جشنواره کن راجورج میلر کارگردان استرالیایی بر عهده دارد و سایر اعضای هیئت داوران عبارتند از: کتایون شهابی (تهیه کننده ایرانی)٬ دانلد ساترلند(بازیگر کانادایی)٬ کرستن دانست( بازیگر آمریکایی)٬ والریا گولینو( بازیگر ایتالیایی)٬ آرنو دپلچین (کارگردان فرانسوی)٬مدز میکلسن( بازیگر دانمارکی)٬ لازلو نمس (کارگردان مجار) و ونسا پارادی (بازیگر فرانسوی).

در بخش رقابت اصلی امسال جشنواره فیلمهای فروشنده (اصغر فرهادی٬ ایران)٬ Personal Shopper (الیویه آسایس٬ فرانسه)٬ Neon Demon (نیکلاس وندینگ٬ آمریکا)٬ Aquarius ( کلبر مندوسا فیلو٬ برزیل)٬ Slack Bay ( برونو دومن٬ فرانسه)٬ او ( پل ورهوفن٬ فرانسه)٬ دوست داشتن ( جف نیکولز٬ امریکا)٬ پترسون (جیم جارموش٬ آمریکا)٬ دختر ناشناس ( برادران داردن٬ بلژیک)٬ تونی اردمان ( مارن آد٬ آلمان)٬ Sieranevada (کریستی پویو٬ رومانی)٬ فارغ‌التحصیلی( کریستین مونجیو٬ رومانی)٬ از سرزمین ماه ( نیکول گارسیا٬ فرانسه)٬ The handmaiden (پارک چان ووک٬ کره جنوبی)٬ American Honey ( آندریا آرنولد٬ انگلستان)٬ من٬ دانیل بلیک (کن لوچ٬ انگلستان)٬ فقط آخر دنیاست( زاویه دولان٬ کانادا)٬ جولیتا ( پدرو آلمودووار٬ اسپانیا)٬ The last Face ( شان پن٬ آمریکا)٬ Staying vertical ( آلن ژیرودی٬ فرانسه)٬

علاوه بر بخش مسابقه اصلی سینمای ایران در بخش نوعی نگاه نیز با فیلم «وارونگی» به کارگردانی بهنام بهزادی حضور دارد.

مراسم افتتاحیه

مراسم افتتاحیه امسال با اجرای لارن لافیت بازیگر فرانسوی برگزار شد. طبق شوخی‌های مرسوم٬ او به شومن‌های آمریکایی اشاره کرد و سپس از اینکه در مقابل دیدگان وودی الن برنامه را اجرا می‌کرد ابراز خوشحالی کرد. او به شوخی به اتهامات تجاوز جنسی وودی الن اشاره کرد و به او گفت: لااقل در فرانسه با چنین اتهاماتی روبرو نیستی. پس از معرفی هیئت داوران٬ میلر رئیس هیئت داوران از اینکه گروه او چنین شوخ‌طبعی دارد ابراز خوشحالی کرد. اجرای موسیقی مراسم امسال نیز به نوعی ادای دین به پرینس خواننده فقید آمریکایی بود و گوشه‌هایی از «باران بنفش» معروفترین ترانه او اجرا شد. سپس جسیکا چستین و  ونسان لندو رسماً فستیوال کن را افتتاح کردند.

کنفرانس خبری هیئت داوران

هیئت داوران نیز در کنفرانس خبری شرکت کرد. جورج میلر از شوخ‌طبعی اعضای هیئت داوران تشکر کرد. او گفت که فیلم برنده به نظر او فیلمیست که بیش از هر فیلمی در ذهن باقی بماند و شما را تحت تأثیر قرار دهد. هرکدام از اعضای هیئت داوران از فیلم ایده‌آل خود سخن گفتند. کتایون شهابی به زبان فرانسه گفت که برای او هم فرم و هم محتوای سینما مهم است. مدز میکلسون گفت که اگر فیلمی را بتواند فراموش کند و به نحوی درونی کند آن فیلم را دوست خواهد داشت و دانلد ساترلند مثالی از فیلم «جاده» و «راه‌های افتخار» زد و گفت چگونه این دو فیلم زندگی او را عوض کرده‌اند٬ سپس گفت در بین فیلمها به دنبال چنین فیلمی خواهد گشت.

la-et-image-woody-allen-20160329

کافه سوسایتی٬ وودی الن و فیلم افتتاحیه

«کافه سوسایتی» وودی الن که گویا همانند سایر فیلمهای چندسال اخیر او به داستانی عاشقانه و پر از فراز و نشیب در صنعت سینمای دهه۳۰ آمریکا می‌پردازد فیلم افتتاحیه جشنواره بود. در کنفرانس مطبوعاتی بعد از فیلم وودی الن از اینکه فیلمش را در بخش غیر رقابتی شرکت داده ابراز خوشحالی کرد. او اظهار کرد که ایده مسابقه در جشنواره به نظرش جالب نیست چون بسیار اتفاق می‌افتد که فیلمی برنده یک جشنواره می‌شود و به نظر همه فیلمی خسته کننده می‌آید. او داوری فیلم را امری سلیقه‌ای دانست که باعث می‌شود او علاقه‌ای به شرکت در بخش مسابقه نداشته باشد. از کوری استال بازیگر فیلم پرسیده شد که چقدر نیویورک تصویر شده توسط وودی الن با نیویورکی که او در آن زندگی کرده متفاوت است و استال اشاره کرد که وودی الن نقش مهمی در به وجود آوردن تصاویر آیکونیک و رمانتیک از نیویورک داشته و به سکانس افتتاحیه «منهتن» اشاره کرد که کارگردانی و متن زیبای وودی الن چگونه نیویورک را زیبا تشریح می‌کند.

سیرانوادا٬ کریستی پویو

سیرانوادا ساخته فیلمساز رومانیایی کریستی پویو از دیگر نمایشهای روز اول بود. پویو که در سال ۲۰۰۵ با فیلم «مرگ آقای لازارسکو» برنده جایزه بخش نوعی نگاه شده‌است بار دیگر منتقدان را غافلگیر کرد. امسال سینمای رومانی با دو فیلم در بخش مسابقه شرکت دارد.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید