نخل طلای افتخاری امسال جشنواره فیلم کن به ژان پی‌یر لئو

0

         بعد از اگنس واردا در سال ۲۰۱۵، کلینت ایستوود، مانوئل دو اولیویرا، وودی آلن و برناردو برتولوچی در سال‌های اخیر، این‌بار نوبت به ژان پی‌یر لئو ، بازیگر فرانسوی، رسیده تا در فستیوال کن مورد تقدیر قرار بگیرد. نخل طلای افتخاری شصت و نهمین دوره جشنواره در مراسم اختتامیه روز یکشنبه ۲۲ ماه مِی میلادی به او اهدا خواهد شد.

         ژان پی‌یر لئو بخشی از افسانه جشنواره کن است، کشف فرانسوا تروفو در «۴۰۰ ضربه»، کسی که به قهرمان فیلم اول منتقد جوان کایه دو سینما بدل شد و در بولوار کروآزت، در نقش پسرکی برون‌گرا، یاغی‌ای چهارده ساله، در سال ۱۹۵۹ از روی فرش قرمز کن عبور کرد. خودانگیختگی او نماینده وزش باد آزادی‌ای بود که موج نوی سینمای فرانسه با خود به‌همراه آورده بود. فرانسوا تروفو به همراه کاراکتر آنتوان دوانل با ساخت فیلم‌های «آنتوان و کولت» (۱۹۶۲)، «بوسه‌ها دزدیده شده» (۱۹۶۸)، «مأوای زناشویی» (۱۹۷۰) و «عشق در فرار» (۱۹۷۹) از او پشتیبانی کردند.

         در اوایل ۱۹۶۵، همکاری طولانی او با ژان-لوک گدار پایه‌گذاری شد؛ «مذکر، مونث» (۱۹۶۶) و «چینی» (۱۹۶۷) از نقاط برجسته همکاری‌شان به حساب می‌آیند و میزان تعهد کاری آن دو به‌هم را می‌رساند. ژان پی‌یر لئو که مجذوب زبان سینما شده بود در چند فیلم حتی دستیار کارگردانان موج نو شد؛ برای گدار در «پیرو خله» و «آلفاویل»، و برای تروفو در «پوست لطیف». او همینطور در «آخرین تانگو در پاریس» برتولوچی و «Out 1» ژاک ریوت به ایفای نقش پرداخت. در «مامان و روسپی» بازی نامتعارف او جایی ‌میان شعر و لحنی تمسخرآمیز، به پدید آمدن صحنه‌ای بی‌نظیر بدل شد و او را بی چون و چرا به یک قدیس بدل نمود. این فیلم ‌ژان اوستاش نماد یک نسل کامل بود و قبل از تبدیل شدنش به یک فیلم کالت، جایزه بزرگ ویژه هیأت داوران جشنواره کن ۱۹۷۳ را از آنِ خود نمود.

         از آن زمان، پرشور و ناآزموده، آرمان‌گرا و سرخورده و با کاراکترهایی مرموز، بازی‌های او بخشی از دنیای فیلم‌های آکی کوریسماکی (من یک قاتل حرفه‌ای استخدام کردم)، اولیویو آسایاس (پاریس بیدار می‌شود، ایرما وِپ) لوکا بِلْوو (فقط برای خنده)، فیلیپ گَرِل (تولد عشق)، برتراند بونِلو (پورنوگرافر) یا حتی تسای مینگ لیانگ (در آنجا ساعت چند است؟) یا (چهره)، که در بخش مسابقه جشنواره کن ۲۰۰۹ به نمایش درآمد، شد.

         ژان پی‌یر لئو همیشه جسور و شگفت‌انگیز است، حتی زمانی‌که خورشید شاه (لویی چهاردهم) را در فیلم «مرگ لویئ چهاردهم»، جدیدترین فیلم کارگردان اسپانیایی، آلبرت سِرا، سر و شکل می‌بخشد، فیلمی که قرار است در یک نمایش ویژه و در حضور ژان پی‌یر لئو و آلبرت سِرا، پنجشنبه هفته جاری، ۱۹ ماه مِی، در جشنواره کن ۲۰۱۶ به نمایش در آید.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید