جشنواره فیلم کن هفتاد ساله می شود

0

جشنواره فیلم کن امسال هفتادمین سالگرد برگزاری اش را جشن می گیرد. در هفتادمین دوره این جشنواره که روز چهارشنبه ۱۷ می با فیلم «ارواح اسماعیل» ساخته آرنو دپلشن و بازی متیو آمالریک و ماریون کوتیار در سالن اصلی گرند لومیر کن گشایش می یابد، فیلمسازان سرشناسی چون میشل هاناکه، رومن پولانسکی، آندری زویاگنیتسف، آلخاندرو گونزالس ایناریتو، فاتح آکین، آندره تشینه، نوا بامباک، هونگ سانگ سو، سرگئی لوزینتسا، یورگوس لنتیموس، سوفیا کاپولا، فرانسوا اوزون، الین رمزی، آموس گیتای، رونو دومون، کلر دنی، ابل فرارا، فیلیپ گرل، میشل فرانکو و متیو آمالریک با آخرین ساخته هایشان شرکت دارند. اجرای برنامه افتتاحیه و اختتامیه جشنواره نیز به عهده مونیکا بلوچی، ستاره ایتالیایی خواهد بود.
پوستر این دوره از جشنواره کن، عکسی از کلودیا کاردیناله است که او را در حال رقصیدن نشان می دهد. چند سالی است که جشنواره کن، تصویر ستارگان زن سینما را به عنوان پوستر رسمی خود انتخاب می کند. در سال های گذشته، تصاویر مونیکا ویتی، فی داناوی، ژولیت بینوش و اینگرید برگمن، بر روی پوستر رسمی جشنواره کن بوده اند.
امسال جشنواره کن، سهم قابل توجهی به سینماگران زن داده. سوفیا کاپولا، نایومی کاواسه و لین رمزی در بخش مسابقه اصلی حضور دارند و فیلم هایی از آنیس واردا، کلر دنی، جین کمپین، ونسا ردگریو، کریستین استیوارت، آناهیتا قزوینی زاده، ناتالی سانتا و کارین تاردو در بخش های دیگر کن به نمایش درمی آیند.


بحران مهاجرت، موضوع چند فیلم اروپایی و آمریکایی از جمله «پایان خوش» ساخته هانه که، «ماه سیاره مشتری» ساخته کرنل موندوروتسو و «جسم و شن» ساخته الخاندرو گونزالس ایناریتو در جشنواره است.
ریاست هیئت داوران این دوره جشنواره فیل کن را پدرو آلمودوار به عهده خواهد داشت که به همراه جیسکا چستین، مارن آده، پارک چان ووک، ویل اسمیت و پائولو سورنتینو فیلم‌های بخش مسابقه را قضاوت خواهند کرد.

بخش مسابقه

مطابق برنامه هر سال، امسال نوزده فیلم در بخش مسابقه اصلی جشنواره برای دریافت نخل طلا رقابت خواهند کرد. میشل هانه که که پیش از این دو بار برنده نخل طلا شده امسال با فیلم «پایان خوش»(با بازی ژان لویی ترنتینان و ایزابل هوپر) برای دریافت سومین نخل طلا رقابت می کند.
فاتح آکین، کارگردان ترک تبار آلمان نیز با تریلر جنایی «در حال محو شدن» به کن می رود. آندره زویاگنیتسف که دو سال قبل با فیلم زیبای لویاتان، جایزه بهترین فیلمنامه را در کن به دست آورده بود، امسال با فیلم «بی‌عشق»، امید زیادی برای دریافت نخل طلا دارد.

میشل هازاناویسوس که در سال ۲۰۱۱ با فیلم «آرتیست» در کن درخشیده بود و با فیلم «جستجو»، در سال بعد حضور مایوس کننده ای داشت، امسال با فیلمی به نام «موحش» در مورد ژان لوک گدار و نحوۀ ساخته شدن فیلم «زن چینی» او در بخش مسابقه اصلی کن شرکت دارد. در این فیلم که بر اساس خاطرات ان ویازمسکی، بازیگر رومانیایی فیلم «زن چینی» گدار و در مورد روابط عاشقانه او با گدار در جریان رویدادهای مه ۱۹۶۸ ساخته شده، لویی گرل در نقش گدار و استیسی مارتین در نقش ان ویازمسکی ظاهر شده اند.

 ژان لوک گدار در واکنش به ساخته شدن فیلمی در مورد او گفته است: «حتی نمی خواهم درباره اش بشنوم. دوستش ندارم. اگرچه در واقع برام اهمیتی نداره. ایده احمقانه ای است، احمقانه.»

«کشتن گوزن مقدس» ساخته یورگوس لنتیموس، «مفتون» ساختۀ تاد هینز، «عشق دو برابر» ساخته فرانسوا اوزُن، «تو واقعاً هرگز این‌جا نبودی» ساخته لین رمزی، «یک موجود آرام» ساخته سرگئی لوزینتسا، «فریب خورده» ساخته سوفیا کاپولا، «کشتن گوزن مقدس» ساختۀ یورگوس لنتیموس، «روز بعد» ساخته هونگ سانگ سو، از فیلم های دیگری است که در بخش اصلی شرکت دارند.

بخش نوعی نگاه


متیو آمالریک، میشل فرانکو، لورن کانته، کیوشی کوروساوا و محمد رسول اُف از چهره های آشنای بخش نوعی نگاه اند. آمالریک با فیلم «باربارا» به کن بازگشته است. لورن کانته با فیلم «کارگاه» و میشل فرانکو با فیلم «دختر آوریل» و کیوشی کوروساوا نیز با فیلم علی تخیلی «قبل از این که ناپدید شویم» در این بخش حضور دارند. محمد رسول اُف که پیش از این فیلم های «به امید دیدار» و «دست نوشته ها نمی سوزند» در بخش نوعی نگاه شرکت داشت امسال با فیلمی به نام «لرد» که در مورد فساد اقتصادی در جامعه ایران است در این بخش شرکت دارد. «خوش‌شانس» ساختۀ سرجو کاستلیتو، «زیبا و سگ‌ها» ساخته کاتر بن هانیه، «ذات زمان» ساخته کریم موسوری، «وسترن» ساخته والسکا گریزه‌باخ (مشاور فیلمنامه مارن آده در تونی اردمن)، «مسیرها» ساخته استیون کمانداروف، «بیرون» ساخته گئورگی کریستف، و «گذر از آینده» ساخته لی رویجون از چین از فیلم های دیگر بخش نوعی نگاه اند.

دو هفته کارگردانان

چهره های نام آشنای بخش دو هفته کارگردان ها از بخش های دیگر جشنواره کن امسال بیشترند. این بخش که از بخش های موازی جشنواره کن است و به وسیله اتحادیه کارگران های سینمای فرانسه راه اندازی شد و بعد ها به یکی از بخش های اصلی کن تبدیل شد با فیلم «بگذار نور بتابد» ساخته کلر دنی افتتاح می شود. کلر دنی فیلم دیگری نیز در این بخش دارد به نام «عینک تیره». «زنده در پاریس» ساخته ابل فرارا، «عاشق برای یک روز» ساخته فیلیپ گرل، «غرب رود اردن» ساخته آموس گیتای، «ژنت کودکی ژاندارک» ساخته برونو دومن، از فیلم های دیگر این بخش اند.

بخش هفته منتقدین

در این بخش ۱۴ فیلم شرکت دارند که از میان آنها هفت فیلم در بخش مسابقه اند. این بخش با فیلم ایتالیایی «داستان ارواح سیسیلی» به کارگردانی فابیو گراتسادونیا و آنتونیو پیزا گشایش یافته و با نمایش فیلم «خرس بریگزبی» ساخته دیو مک کری از آمریکا خاتمه می یابد. «سگ» ساخته مارسلا سعید از شیلی، «تهران تابو» ساخته علی سوزنده از آلمان، «آه لوسی» ساخته آتسوکو هیرایاناگی از ژاپن، «زندگی خشن» ساخته تیری دو پرتی از فرانسه، و «جزیره ها» ساخته یان گونزالس از فرانسه از فیلم های بخش هفته منتقدین کن خواهند بود.

سینماگران ایرانی در کن

علاوه بر محمد رسول اُف، چند فیلمساز ایرانی یا ایرانی تبار دیگر نیز با فیلم های کوتاه و بلندشان در بخش های مختلف کن شرکت دارند.
امسال فیلم «۲۴ فریم»، آخرین ساخته عباس کیاستمی فقید در بخش نمایش‌های ویژۀ هفتادمین سالگرد جشنواره کن به نمایش درمی آید. این فیلم بیانگر علاقه کیارستمی به نقاشی و آثار نقاشان بزرگ است و او با رویکردی تجربی به ۲۴ تابلوی نقاشان معروف جهان جان بخشیده است. آناهیتا قزوینی‌زاده، فیلمساز ساکن آمریکا با فیلمی به نام «آنها» در بخش غیررقابتی نمایش‌های ویژه کن حضور دارد. فیلم کوتاه «وقت ناهار» ساختۀ علیرضا قاسمی در بخش اصلی فیلم های کوتاه کن برای بردن نخل طلا رقابت می‌کند. علاوه بر این ها، فیلم انیمیشن «تهران تابو» ساخته علی سوزنده در بخش هفته منتقدان کن نمایش داده می شود.
در بخش سینه‌فونداسیون کن نیز که مربوط به فیلم‌های دانشجویی است، فیلم «حیوان» ساخته مشترک بهمن و بهرام آرک به نمایش درمی آید.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید