نمایش فیلم «راه» یلماز گونی در جشنواره کن بعد از ۲۵ سال

0

نسخه کامل و ترمیم شدۀ فیلم «یول» (راه) ساخته یلماز گونی در بخش فیلم های کلاسیک هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن به نمایش درمی آید. این فیلم یکی از آثار درخشان سینمای ترکیه است که مخفیانه و در شرایط بسیار سختی تولید شد و نخل طلای کن ۱۹۸۲ را کسب کرد.

«یلماز گونی»، بازیگر و کارگردان چپ گرای کُرد اهل ترکیه بود که کارش را در دهه پنجاه در سینما با بازیگری در فیلم های عامه پسند ترکی آغاز کرد اما بعد راهش را تغییر داد و به ساختن فیلم هایی رئالیستی و انتقادی در مورد اختلاف طبقاتی و وضعیت طبقۀ کارگر و زحتمکش و نیز محرومیت های مردم کرد زبان ترکیه پرداخت. یلماز گونی، به خاطر مخالفت با حکومت ترکیه، سال های زیادی از عمر خود را در زندان های ترکیه گذراند. بعد از کودتای دست راستی ارتش ترکیه در سال ۱۹۸۰، گونی بار دیگر دستگیر شد و به زندان افتاد. در همین دوره بود که او گفت: «تنها دو راه وجود دارد: مبارزه یا تسلیم شدن و من مبارزه را انتخاب می کنم.»

گونی در زندان چند فیلمنامه نوشت از جمله «رمه»، «دشمن» و «راه» که به وسیله دوستان سینماگرش مثل شریف گورن و زکی اوکتن در بیرون از زندان ساخته شد. گونی، به هنگامی که در مرخصی از زندان بود فرار کرد و به فرانسه رفت و در آنجا پناهنده شد.  او موفق شد راش های فیلم «راه» را نیز مخفیانه از ترکیه خارج کرده و در پاریس مونتاژ کند. گونی در سال ۱۹۸۴ در سن ۴۷ سالگی بر اثر سرطان در پاریس گذشت. پیکر او را در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپردند.

«یول» روایت موازی از زندگی پنج زندانی ترکیه است که موقتا از زندان آزاد شده و هر کدام با گذشته ای تلخ به سوی آینده ای مبهم حرکت می کنند. گونی، توانسته با زبان شاعرانه ای، وضعیت هولناک و خفقان آور جامعه ترکیه بعد از کودتای نظامی را در این فیلم تصویر کند.

لطفاً نظر خود را اضافه کنید